Splňte slib, zvyšte platy lékařů, vyzvala TOP 09 vládu | E15.cz

Splňte slib, zvyšte platy lékařů, vyzvala TOP 09 vládu

Leoš Heger
Leoš Heger
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Opoziční TOP 09 vyzvala vládu, aby dodržela pět let staré memorandum o zvyšování platů lékařů. Zdravotníci peníze potřebují, zdůraznil bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, který tehdy memorandum s Českou lékařskou komorou a Lékařským odborový klubem podepsal. Odborový klub nedávno podal kvůli jeho splnění na Českou republiku žalobu.

„TOP 09 má za to, že sliby, byť možná nejsou právně vymahatelné, jsou pro vládu České republiky závazné,“ řekl předseda opoziční strany Miroslav Kalousek. Díky ekonomickému růstu podle něho nikdy nebylo v systému zdravotního pojištění tolik peněz jako nyní, a proto je nepřijatelné krátit zdravotníky ve slíbené a spravedlivé odměně.

„Prohlášení pana premiéra (Bohuslava Sobotky z ČSSD) o tom, že závazek není právně vymahatelný, pokládám za nesmírně arogantní, nepřijatelný a především nezodpovědný,“ prohlásil Kalousek.

V memorandu se někdejší vláda Petra Nečase (ODS) zaručila, že nejpozději k roku 2013 dosáhnou platy lékařů v nemocnicích 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi, a to podle kvalifikace, praxe a při maximálně osmi hodinách přesčasů týdně. Podle TOP 09 je statisticky prokazatelné, že se v letech 2010 až 2013 zvýšily platy lékařů o víc než pětinu. „Pokud by v roce 2013 nedošlo k pádu vlády, není pochyb o tom, že by naše vláda závazek dodržela,“ tvrdí Kalousek, jenž v ní byl ministrem financí.

Ohrožený druh

Heger připustil, že se v souvislosti s memorandem příliš nepodařilo splnit podmínku zvyšování efektivity zdravotnictví. „Ale přesto si dodnes myslím, že zdravotníci tenkrát peníze potřebovali a že je potřebují i dnes,“ zdůraznil Heger.

Zdravotníky označil za ohrožený druh, když zvyšováním technologické náročnosti a společenských očekávání je ve zdravotnictví stále více práce a stále méně lidí. Sociální rozvrat, který podědila Nečasova vláda ve zdravotnictví ve formě akce Děkujeme, odcházíme, znovu může hrozit,“ varoval Heger.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video