Spor Sobotky a Babiše o náměstky trvá, jednat budou v pátek | e15.cz

Spor Sobotky a Babiše o náměstky trvá, jednat budou v pátek

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spor premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o obsazení funkce náměstka ministra financí pro daně trvá.

Budoucí ministr financí Babiš je ochoten přijmout člověka ČSSD jen na jiném náměstkovském místě. Vyplynulo to z vyjádření Sobotky a Babiše po dnešním zhruba hodinu a půl trvajícím jednání, které spolu na dané téma měli. Dnešní debata, v níž chtějí pokračovat v pátek, podle nich přinesla jistý posun, který ale neupřesnili.

„Dnes jsme se posunuli, ale ne tak, abychom mohli celou věc uzavřít,“ řekl novinářům Sobotka. Na dotaz, nakolik je dohoda o místech náměstků hotová, uvedl, že zbývá dojednat asi 30 procent. Designovaný premiér předpokládá, že do pátku se někteří adepti na pozice náměstků s ministry ještě sejdou.

Klíčový náměstek pro daně

Spor kvůli náměstkům se mezi koaličními partnery rozhořel minulý týden. Důvodem byla především nominace středočeského radního Jiřího Peřiny (ČSSD) na místo náměstka pro daně na ministerstvu financí. Babiš Peřinu odmítl, na místo už si vybral vlastní kandidátku Simonu Hornochovou. Peřinu by si chtěl nechat jako poradce.

Po dnešní shcůzce se Sobotkou Babiš řekl, že budou dále jednat o tom, že by Peřina mohl být náměstkem s jiným zaměřením. Na daně Babiš žádného zástupce sociální demokracie nechce. Jako s náměstkem na financích ale Babiš už počítá se zástupcem lidovců, nevidomým právníkem Ondřejem Závodským. Na starosti by měl mít hazard.

„Pokud jde o pana Peřinu, pan Peřina nadále zůstává nominantem sociální demokracie pro oblast daňové politiky. Budeme jednat dál v pátek,“ poznamenal dnes Sobotka. Jako pozitivní signál označil Babišovo vyjádření, že by ČSSD mohla na financích obsadit jinou pozici náměstka.

Babiš má problém i s dalšími nominacemi

Babiš v médiích zopakoval, že mu vadí i některé další nominace ČSSD. Nesouhlasí například s tím, aby se náměstkem pro sport na ministerstvu školství stal bývalý šéf pražské sociální demokracie Petr Hulinský. Po jednání se Sobotkou řekl, že na tom se také nedohodli. Odmítá rovněž, aby ČSSD měla na místním rozvoji náměstka pro evropské fondy.

Sobotka i Babiš se shodli na tom, že budou chtít prosadit zákon o státní službě, který by měl státní správu odpolitizovat. Pokud by začal platit už od příštího roku, náměstci by podle nich museli projít výběrovým řízením.

Sobotka před jednáním uvedl, že věří, že s Babišem se dohodne. Dodal, že na tomto problému se koalice ani vznikající vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL nerozpadne. Koaliční roztržku ohledně náměstků označil za zbytečnou mediální přestřelku.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video