SPOZ popřela tvrzení o nákladné kampani, loni prodělala milion | E15.cz

SPOZ popřela tvrzení o nákladné kampani, loni prodělala milion

SPOZ drtivě propadla. Strana s obrovskou předvolební kampaní oslovila necelá dvě procenta voličů
SPOZ drtivě propadla. Strana s obrovskou předvolební kampaní oslovila necelá dvě procenta voličů
• 
ZDROJ: Euro - Tomas Novak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) je za loňský rok ve ztrátě přes milion korun. Na volebním sjezdu strany to oznámil její první místopředseda Martin Nejedlý, podle něhož jsou zprávy o mnohem vyšším propadu ve financování účelovou kampaní.

Zemanovci měli loni příjmy přes 45 milionů korun, z nichž kolem 29 milionů strana dostala od dárců z řad fyzických i právnických osob. Náklady pak přesáhly 46 milionů korun. V médiích se přitom objevovaly zprávy o tom, že rozsáhlá a velmi viditelná volební kampaň zemanovců byla výrazně dražší. Podle Nejedlého, který je také poradcem prezidenta Miloše Zemana a jednatelem české pobočky firmy Lukoil, šlo ale o mediální kampaň s cílem poškodit financování strany.

Před Nejedlým vystoupil před asi 160 delegáty odcházející předseda strany Zdeněk Štengl, který vypočetl předchozí úspěchy uskupení v krajských volbách nebo prezidentské kampani Zemana. Zároveň vzpomněl loňský propad ve volbách, kde strana získala jen kolem 1,5 procenta hlasů. Výsledek přičetl i tomu, že kvůli předčasnému hlasování nebyl dostatek času. „Najednou bylo na vše málo času, protože jsme oběma nohama spadli do předvolební kampaně, kde jsme se i my dopustili chyb,“ poznamenal s tím, že někteří vrcholní představitelé strany zaujali funkce na Hradě.

Nástupcem Štengla se dnes stal senátor a bývalý šéf Agrární komory Jan Veleba. Strana podle něj potřebuje restart. Štengl se nechal slyšet, že mise může být pro Velebu i „sebevražedná“.

Odcházející předseda také vyjádřil radost nad tím, že „zvítězil rozum nad hloupostí“ a sjezd strany se vůbec uskutečnil. Organizace volebního sjezdu se zemanovcům totiž v týdnu nečekaně zkomplikovala, když soudy nejprve jeho konání zakázaly na základě požadavku na předběžné opatření ze strany bývalých členů středočeské buňky, kteří se se SPOZ soudí. Nakonec ale někdejší straníci návrh předběžného opatření stáhli, protože nedokázali složit jistinu 300 tisíc korun, a sjezd se tak koná podle plánu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.