SPOZ už nechce být spojovaná se Zemanem. Veleba chystá restart strany | E15.cz

SPOZ už nechce být spojovaná se Zemanem. Veleba chystá restart strany

SPOZ už nechce být spojovaná se Zemanem. Veleba chystá restart strany
Nový předseda SPOZ Jan Veleba s prezidentem Milošem Zemanem
• 

ČTK

Novým předsedou Strany práv občanů (SPOZ) se dnes v Praze stal bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba. Strana, jejímž čestným předsedou je prezident Miloš Zeman, podle něj potřebuje restart, změnu image a emancipaci. Začala změnou názvu, z něhož delegáti odstranili slovo zemanovci.

„Ta image zkrátka a dobře není dobrá,“ prohlásil Veleba po volbě, v níž ze 160 odevzdaných hlasů získal 111. Jeho konkurenti Miroslav Matějka a Martin Schubert dostali 22, respektive 21 hlasů. Šest hlasů bylo neplatných. „Špatná image je v naší rozhádanosti. Vy všichni víte, nebo my všichni víme, co se v této straně dělo před volbami, jaké tam byly procesy,“ připomněl Veleba prudké vnitrostranické spory před loňskými podzimními volbami do Sněmovny, v nichž strana se ziskem asi 1,5 procenta hlasů zcela propadla.

Cestou z propadu a k resuscitaci podle senátora, který v čele strany střídá Zdeňka Štengla, je zlepšení komunikace i postupné vzdálení se od hlavy státu. „Na rovinu říkám, že je třeba, aby se strana emancipovala trošičku od Miloše Zemana,“ řekl novinářům. Sám Veleba byl pro změnu názvu strany, o níž dnes požádal i Zeman. „Považuji za svoji velkou chybu, že jsem nijak nebránil tomu, aby volební kampaň byla založena v podstatě jako druhá fáze podpory prezidenta republiky poté, co už prezidentské volby skončily,“ řekl na sjezdu prezident. Delegáti mu vyhověli. Zároveň ho potvrdili ho také jako čestného předsedu.

Ve svém předvolebním projevu Veleba řekl, že kandiduje, aby vyburcoval lidi a soustředil jejich pozornost na návrat normálních poměrů. „Žijeme v nelehké době a současný stav domácí politiky není stále dobrý a je takový, jaký je. Naše společnost je nemocná mocí moci, mocí peněz, absencí morálky, absencí solidarity a slušnosti. Je naší povinností tento stav změnit,“ prohlásil.

Agrárník Veleba chce přilákat zemědělce

Svým spolustraníkům nabídl vizi postavenou na pevných kořenech, za které považuje jazyk, kulturu nebo půdu, které podle něj patří ke zdravému národu. Vedle návratu slušnosti a morálky do společnosti se chce soustředit na snížení nezaměstnanosti, kterou považuje za naprostou prioritu programu zemanovců. Podobně jako prezident Zeman by rád vybudoval sociální stát skandinávského typu, ve kterém by existovalo právo na práci, na bydlení, bezplatné zdravotnictví a vzdělání dostupné pro všechny.

Na pozdější tiskové konferenci Veleba řekl, že strana musí lépe prodávat svůj program a nenechat si ho ukrást jinými politickými uskupeními. Řekl také, že ani v případě neúspěchu v letošních komunálních volbách nebude uvažovat o integraci s jinou stranou. Věří, že straně přivede část zemědělských voličů.

Kromě předsedy si dnes delegáti vybrali i další členy vedení strany. Místopředsedou pro ekonomiku zůstal prezidentův poradce Martin Nejedlý, místopředsedou pro Moravu se stal Marian Keremidský, místopředsedou pro Čechy Miloslav Soušek a místopředsedou pro odborné komise Luboš Smrčka.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!