SPOZ zatím z názvu zemanovce nevypustí, rozhodne až na jaře | E15.cz

SPOZ zatím z názvu zemanovce nevypustí, rozhodne až na jaře

Fanoušek Miloše Zemana.
Fanoušek Miloše Zemana.
• 
ZDROJ: Petr Horky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strana práv občanů - zemanovci zatím nevypustí ze svého názvu jméno prezidenta Miloše Zemana, rozhodl dnes v Praze mimořádný sjezd strany. Členové SPOZ, která v říjnových předčasných volbách navzdory velkému očekávání získala pouhých 1,5 procenta hlasů, o tom budou jednat znovu na jaře.

„Tento sjezd nerozhodl o změně názvu, čili pokračujeme jako Strana práv občanů - zemanovci,“ řekl ČTK předseda strany Zdeněk Štengl. O změně názvu se má jednat znovu na řádném sjezdu strany, který se uskuteční na jaře.

„Tuto debatu otevřeme ještě v březnu příštího roku a budeme diskutovat o tom, jestli zemanovce vypustíme, nebo ne, ale bude to za přítomnosti pana prezidenta,“ dodal šéf partaje. Na dnešní mimořádný sjezd Zeman nedorazil.

K vypuštění slova zemanovci z názvu vyzvala mimo jiné Platforma obrody, kterou založili nespokojení členové strany. Zeman krátce po volbách také řekl, že chtít po SPOZ, aby po volebním neúspěchu jeho příjmení z názvu odstranilo, by byla zbabělost. Přivítal by proto, kdyby s návrhem přišli sami členové levicové strany.

Volební propadák
Zemanovci v letošních volbách do Sněmovny získali jen 1,5 procenta hlasů. Podle řady analytiků SPOZ nejvíce uškodily vnitřní spory, které se rozhořely s blížícími se předčasnými volbami. Několika regionálním organizacím se nelíbily výrazné zásahy vedení SPOZ do kandidátních listin, které kraje předsednictvu předložily.

Dnešní sjezd také změnil stanovy. Třeba předsednictvo bude moci vyloučit člena strany pro poškození jejího jména, a to už jen dvoutřetinovou většinou, a nikoli jednomyslně. Poškození jména strany však bude muset předtím projednat revizní komise.

Sjezd se zabýval i stranickými financemi a splácením dluhů z volební kampaně. „Pokud vím, tak ty závazky jsou plněny,“ řekl Štengl s tím, že zbývá doplatit asi milion korun, aby byly dluhy splaceny.

Hospodaření strany by mělo projít auditem. „Já chci, aby nové předsednictvo mělo čistý stůl, aby všechny závazky byly uhrazeny,“ řekl. Nové vedení strany má vybrat až jarní sjezd, který by se měl uskutečnit na přelomu března a dubna. Štengl už svoji funkci dal k dispozici po volebním neúspěchu strany, předsednictvo ji ale nepřijalo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video