Stát neprávem rozdal část církevního majetku | E15.cz

Stát neprávem rozdal část církevního majetku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK

Část majetku v minulosti patřícího církvím již stát před loňským schválením církevních restitucí převedl na jiné osoby. Podle Nejvyššího soudu (NS) ale zřejmě neprávem. Soud tak v březnu rozhodl v jedné konkrétní kauze, kdy úřady ignorovaly takzvaný blokační paragraf z 90. let, zakazující obchodovat s majetkem, který historicky patřil církvi. Podobných případů jsou desítky a hrozí, že lidé budou muset stavby a pozemky vracet.

Nedávný verdikt Nejvyššího soudu se týká parcel na Děkanských polích u Českých Budějovic, které Pozemkový fond vydal v rámci náhradní restituce rodině Františka Hakla. Pozemky ale dříve spadaly pod českobudějovické biskupství, na což podle Lidových novin zapomněl fond upozornit soud, který pak parcely přiklepl soukromému vlastníkovi.

Českobudějovické biskupství napadlo smlouvu o převodu a domáhá se získání parcel do svého vlastnictví. Nejvyšší soud nyní potvrdil, že dřívější rozhodnutí soudů mohla být nesprávná. „Neaplikováním blokačního paragrafu došlo k tomu, že verdikt soudů mohl spočívat na nesprávném právním posouzení věci,“ uvádí rozsudek. Případ může být precedentem pro další podobné kauzy. „Rozhodnutí je určitým vodítkem pro soudy nižších stupňů,“ řekl deníku mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Ministerstvo zemědělství se ale nebojí, že by muselo vyplácet odškodnění církvím, či soukromým vlastníkům. „Takového vývoje se neobáváme,“ řekl mluvčí úřadu Jan Žáček.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.