Stát pošle svým nemocnicím 10 miliard. Chtěly víc než dvojnásobek | E15.cz

Stát pošle svým nemocnicím 10 miliard. Chtěly víc než dvojnásobek

IKEM Praha – návrh nových budov G1 a G2
IKEM Praha – návrh nových budov G1 a G2
• 
ZDROJ: Helika

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo zdravotnictví plánuje do roku 2020 investovat do sedmi státních nemocnic přes deset miliard korun. Plán strategických investic je v připomínkovém řízení a jeho uskutečnění závisí na možnostech státního rozpočtu. V některých případech plán počítá i s prodejem budov a nemovitostí za celkem dvě miliardy korun, informoval zdravotnickydenik.cz.

Investice mají směřovat do fakultních nemocnic v Brně, Olomouci, Plzni, Hradci Králové a v Praze do Všeobecné fakultní nemocnice, Thomayerovy nemocnice a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Ministerstvo výběr zdůvodnilo tím, že jejich infrastruktura je podfinancována a ve špatném technickém stavu. Na nápravu nelze použít peníze veřejného zdravotního pojištění ani evropské peníze.

Nemocnice řízené ministerstvem žádaly na investice 23 miliard korun. Podle predikce by na financování reprodukce majetku v letech 2015 až 2020 mělo být ze státního rozpočtu k dispozici jen 4,5 miliardy korun.

Ministerstvo schválilo investice za 10,3 miliardy s tím, že téměř tři miliardy zaplatí samy nemocnice formou spoluúčasti a další dvě miliardy se do státního rozpočtu vrátí z prodeje nepotřebného majetku. Čistý dopad na státní rozpočet tak bude činit něco málo přes pět miliard, vyčíslil web.

Nejvíce získá brněnská nemocnice

Fakultní nemocnice Brno má náklady vyčísleny na 1,95 miliardy korun. Půjde o výstavbu gynekologicko-porodnické kliniky a přesun poloviny klinik z nevyhovujících prostor. Areál na Obilním trhu má být prodán za 700 milionů korun.

Fakultní nemocnice Olomouc plánuje investovat 1,5 miliardy korun, z toho 1,1 miliardy na stavební část a 0,4 miliardy na přístroje. Rekonstruována a dostavěna má být hlavní budova Františka Josefa.

FN Brno – vizualizace Gynekologicko-porodnické klinikyAutor: Pamarch
FN Brno – vizualizace Gynekologicko-porodnické kliniky

Fakultní nemocnice Plzeň má náklady vyčísleny na 1,5 miliardy korun, z toho 1,25 miliardy na stavební část a 250 milionů korun na přístroje. Vystavěn má být nový pavilon chirurgických oborů v Lochotíně, kam se přesunou kliniky z areálu na Borech. Tamní budovy a pozemky mají být prodány za 850 milionů korun.

Fakultní nemocnice Hradec Králové počítá s výdaji ve výši dvou miliard korun. Rekonstruován a dostavěn má být Bedrnův pavilon z roku 1985, kde se soustředí chirurgické obory. Vybudován bude také hybridní operační sál.

FN Olomouc – vizualizace rekonstrukce a dostavby hlavní budovy Františka JosefaAutor: Atelier-R
FN Olomouc – vizualizace rekonstrukce a dostavby hlavní budovy Františka Josefa

Všeobecná fakultní nemocnice má vyčísleny náklady na 1,53 miliardy korun. Vzniknout má nový sdružený laboratorní a provozní pavilon. V plánu je prodej uvolněných nemovitostí s odhadní cenou 425 milionů korun.

Thomayerova nemocnice má vyčísleny náklady na 0,8 miliardy korun, z toho 0,675 miliardy na stavební část a 0,125 miliardy na přístroje. Vybudován má být centrální urgentní příjem pro 180 až 250 akutních pacientů denně.

Vůbec nejméně, 0,75 miliardy korun výhradně na stavební část, investuje IKEM. Dostavěny mají být dva pavilony G1 a G2 integrované do jedné budovy a vybudován má být plnohodnotný urgentní příjem. Vzniknout mají například metabolická i transplantační jednotka intenzivní péče či oddělení buněčné terapie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video