Stát vrátil důchodcům z daní na základě verdiktu soudu 600 milionů

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Euro Jan Novak

Již 600 milionů korun vrátil stát 146 tisícovkám pracujících důchodců z daní za rok 2013 na základě verdiktu soudu. Ve středečním vydání to píše deník Dnes. Slevu na dani za loňský rok přiznal jedné konkrétní důchodkyni v září Ústavní soud, a umožnil tak vrácení peněz i ostatním. Důchodci se ale musí sami přihlásit. Slevu za letošní rok pak už mají jistou.

Sporné zákonné ustanovení, kvůli kterému pracující důchodci o slevu přišli, Ústavní soud zrušil z podnětu skupiny senátorů již v létě, takže se důchodci nemuseli obávat o slevu za tento rok. O peníze za rok 2013 se ale vedly spory. Na konci září soud vyhověl první individuální stížnosti na nepřiznání loňské slevy, a ministerstvo financí následně oznámilo, že vrátí pracujícím důchodcům i peníze za loňský rok. Svůj nárok mohou uplatnit do tří let.

Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že „daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu“. Aktivní důchodci tak od začátku roku 2013 přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24.840 korun ročně. Podle ústavních soudců však právní úprava vyvolávala nerovnost.