Stát zruší povinnost používat datové schránky, uvedl Rakušan | e15.cz

Stát zruší povinnost používat datové schránky, která měla začít platit od příštího roku

Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan
Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Občané České republiky nebudou muset od začátku příštího roku využívat datové schránky. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bylo loni schválené jako součást zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady a urychlit digitalizaci státní správy.

„Datové schránky jsou bezpečný a moderní způsob komunikace státem. Nechceme k jejich užívání ale nikoho nutit. Proto povinnost používat datové schránky od začátku příštího roku pro fyzické osoby rušíme,“ napsal Rakušan na sociální síti Twitter. Povinné by ale datové schránky nadále měly být pro živnostníky. Ministerstvo vnitra detaily představí na tiskové konferenci příští týden ve čtvrtek.

Zákon, který loni v červnu podepsal prezident Miloš Zeman, má mimo jiné zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby. Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Norma počítá i se systémem pro podávání elektronických petic a upravuje zakládání a používání datových schránek. Umožní například pořizovat záznam o dopravní nehodě v elektronické podobě, potvrdí-li jej účastníci elektronickým podpisem. Sněmovna do zákona vtělila také ustanovení, podle něhož by poskytování právních služeb bez oprávnění bylo pokutováno až jedním milionem korun, v opakovaných případech až třemi miliony korun. Lidem vydávajícím se za advokáty má hrozit pokuta až 200 tisíc korun.

Od roku 2025 zákon počítá s elektronizací kontroly řidičů. Bude možná bez nutnosti předkládání řidičského průkazu, potřebné údaje budou moci policisté ověřovat přímo v centrálním registru řidičů dálkovým způsobem. Řidičům tak při kontrole postačí jen občanský průkaz.

Profil ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana: 

Video se připravuje ...
Vít Rakušan (STAN)

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video