Státní dluh roste, na každého Čecha připadá 157 tisíc korun | E15.cz

Státní dluh roste, na každého Čecha připadá 157 tisíc korun

peníze, koruny
peníze, koruny
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní dluh České republiky se od počátku roku do konce září zvýšil o 153 miliard korun na 1,652 bilionu korun. Růst dluhu je podle něj z jedné poloviny způsoben tím, že MF využívá příznivých podmínek na trhu a vydává dluhopisy do rezervy. Na každého Čecha tak připadá dluh více než 157 tisíc korun.

Za posledních 12 měsíců stát zvýšil svůj dluh o 195,5 miliardy korun. Během roku 2011 státní dluh stoupl o 155 miliard na 1,499 bilionu korun.

Růst dluhu za tři čtvrtletí roku dvojnásobně přesahuje deficit státního rozpočtu za toto období. To je podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba způsobeno tím, že MF využívá příznivých podmínek pro Českou republiku a vydává dluhopisy do rezervy. „Investoři nyní České republice věří díky úsporným krokům vlády a půjčují jí za velmi nízký úrok. Díky tomu se daří šetřit na úrokových nákladech ze státního dluhu,“ uvedl. Tímto způsobem se tak podle něj ČR připravuje na období možných turbulencí na trhu kvůli problémům v eurozóně. „Zvyšování rezervy z opatrnostních důvodu potom opticky navyšuje státní dluh,“ dodal Jakob.

Vývoj státního dluhu:

Rok Státní dluh (v mld. Kč)
1993 158,8
2000 289,3
2005 691,2
2010 1344,1
2011 1499,4
konec září 2012 1652,3

MF vydalo za tři čtvrtletí letošního roku na domácím trhu státní dluhopisy za 138 miliard korun. „Tím došlo k využití 77,7 procenta ročního maximálního emisního limitu tohoto druhu financování v rámci finančního programu pro rok 2012,“ uvedlo MF.

Ministerstvo vydalo v únoru letošího roku rovněž emisi dluhopisu na zahraničních trzích v celkové jmenovité hodnotě dvě miliardy eur (cca 50 miliard korun). To je 68 procent z celkového plánovaného limitu pro emise dluhopisů na zahraničních trzích.

David Klimeš: Finanční ústava kulhá na jednu nohu

Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.