Státní pojišťovna EGAP propadla do ztráty 1,25 miliardy, příčinou je i elektrárna v Turecku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Státní pojišťovna EGAP propadla do ztráty 1,25 miliardy, příčinou je i elektrárna v Turecku

ČTK

Státní pojišťovna EGAP loni vykázala ztrátu 1,25 miliardy korun. Hlavní příčinou byla výplata pojistných plnění a tvorba rezerv, i kvůli problémovému projektu elektrárny Yunus Emre v Turecku. Na pojistném plnění EGAP vyplatil nejvyšší částku ve své historii, 5,5 miliardy korun. Pojišťovna zpětně vymohla pohledávky za přibližně 1,13 miliardy. Předloni pojišťovna vykázala ztrátu 5,45 miliardy korun.

"Po dohodě s externím auditorem jsme museli vytvořit rezervy především u obchodního případu v Turecku a také u případů na Slovensku, Ukrajině, v Rusku a v Kazachstánu," uvedl generální ředitel Jan Procházka.

EGAP loni pojistil exportní úvěry, bankovní záruky a investice v zahraničí v objemu 31,9 miliardy korun. Pojištěný export mířil do rekordních 39 zemí. Poprvé pojišťovna podpořila české vývozce v Ghaně, Ekvádoru a v Bolívii.

Akce Daňové Kobry dopadly na trh pojištění pohledávek. Krachují i stabilní firmy

Objem pojištěného vývozu byl o něco nižší, než pojišťovna předpokládala. "Zpomalili jsme mimo jiné z toho důvodu, že jsme v prvním čtvrtletí roku 2016 museli splnit podmínky Příkazu ČNB, který výrazně ovlivnil hlavně oblast řízení rizik," dodal Procházka. Do splnění požadavků ČNB tak EGAP nesměl uzavírat nové pojistné smlouvy do některých zemí.

Pojišťovně zpětně vymohla pohledávky za 1,13 milionu korun ze 14 zemí. Proti roku 2015 to je růst o 570 milionů korun. Šlo mimo jiné o všechny staré kubánské pohledávky. Starý dluh splatil i Írán.

Stát vykonává vlastnická práva v EGAP prostřednictvím ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva zemědělství a ministerstva zahraničí.

Nemocnice hýří nadšením: peníze pro nemocné se rozdělí spravedlivěji

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!