Středula: Minimální mzda by měla růst až o tisíc korun | E15.cz

Středula: Minimální mzda by měla růst až o tisíc korun

Středula: Minimální mzda by měla růst až o tisíc korun
Předák ČMKOS Josef Středula
• 
ZDROJ: Hynek Glos, Euro

ČTK

Minimální mzda v Česku by měla v příštím roce vzrůst o 800 až tisíc korun. Prohlásil to předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle premiéra Bohuslava Sobotky vláda s dalším zvýšením počítá, částku ale neuvedl. Minimální mzda letos vzrostla o 700 na 9200 korun. Postupně by měla dosáhnout dvou pětin průměrné mzdy.

„Nebudu říkat žádná konkrétní čísla. Rozumím stanovisku pana předsedy Středuly. Je mi sympatické, ale já si počkám na stanovisko ministerstva práce a na jednání odborů a zaměstnavatelů,“ řekl Sobotka.

Ministryně práce má nyní připravit zprávu o růstu v minulých letech, dopadech zvýšení a o možném vývoji do budoucna. Diskutovat o materiálu pak budou členové vlády, předáci a podnikatelé na tripartitě. Pokud se odboráři se zaměstnavateli nedohodnou, rozhodne kabinet, řekl Sobotka. Uvítal by však, kdyby se podařilo najít shodu nejen na přidání pro příští rok, ale i pro rok 2017.

Premiér řekl, že je stoupencem zvyšování minimální mzdy. Podle něj by měla zajistit, aby práce i za nejnižší výdělek byla výhodnější než pobírání dávek. Růst by měl brát ohled ale na situaci podniků a na trhu práce, dodal.

Vláda mzdu zvýšila o 700 korun

Zaměstnavatelé a odbory se loni původně dohodli na tom, že by měla minimální mzda vzrůst od letošního ledna o 500 korun na 9000 korun. Vláda nakonec rozhodla o částce o 200 korun vyšší. Podnikatelé to kritizovali. Upozorňovali na to, že po zvýšení minimální mzdy budou firmy muset přidat i ostatním zaměstnancům, mnohé z nich se přitom teprve vzpamatovávají z krize a na výraznější růst výdělků nemají. Některé by proto mohly začít propouštět.

„Stará ekonomická poučka nám říká, že čím vyšší minimální mzda, tím vyšší nezaměstnanost. Tato poučka pak velmi dobře platí v EU, kde v zemích bez minimální mzdy je v průměru nižší nezaměstnanost než v ostatních zemích,“ podporuje stanovisko zaměstnavatelů poslanec opoziční ODS Adolf Beznoska. Podle něj by případné zvýšení minimální mzdy nejvíc dopadlo na lidi s nízkou kvalifikací, právě jich by se firmy mohly začít zbavovat.

Středula: Minimální mzda je v Česku ideologicky zatížena

Podle Středuly je debata o minimální mzdě v Česku „neuvěřitelně ideologicky zatížena“. Růst nejnižšího příjmu na zvýšení nezaměstnanosti podle něj žádný vliv nemá. Částku 800 až 1000 korun považuje předák za adekvátní. „Na Slovensku je minimální mzda ještě o 50 eur vyšší. Kdybychom se tam chtěli inspirovat, museli bychom požadovat při růstu kurzu koruny 1500 korun,“ uvedl.

Minimální mzda na Slovensku je 380 eur (nyní asi 10 526 korun). Podle šéfa Senátu Milana Stěcha (ČSSD) okolní státy mají „stejné podnikatelské prostředí“, minimální mzda je tam ale vyšší. Pracovníci v Česku se tak prý stávají „zaměstnanci druhé kategorie“. Štěch je přesvědčen o tom, že růst minimální mzdy má pozitivní dopad na celou ekonomiku. Vytváří tlak na zvýšení ostatních výdělků, lidé mají víc peněz a chtějí víc utrácet, roste poptávka po výrobcích, takže podnikatelé mohou začít víc vyrábět a prodávat, popsal šéf Senátu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!