Stropnický: Armáda potřebuje zálohy, měla by si vycvičit až 15 tisíc lidí | E15.cz

Stropnický: Armáda potřebuje zálohy, měla by si vycvičit až 15 tisíc lidí

Stropnický: Armáda potřebuje zálohy, měla by si vycvičit až 15 tisíc lidí
Ministr obrany Martin Stropnický (vpravo) navštívil 30. května vojáky 4. brigády rychlého nasazení v Žatci.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Pro případ ohrožení by měla mít česká armáda připravených 10 tisíc až 15 tisíc mužů a žen v záloze. Tato skupina má být podle ministra obrany Martina Stropnického vycvičena již v době, kdy vláda zaznamená potenciální nebezpečí. Zálohy jsou běžným řešením, jak doplnit profesionální armádu.

V profesionálním vojsku by podle Stropnického mělo být kolem 27 tisíc lidí, ČR na takový počet vojáků ale nemá peníze. „Ten opravdu fyzický reálný stav je pod 20 tisíc, a to je prostě špatně,“ uvedl ministr v televizi Prima. Zároveň ale prý není možné mít takovou armádu, jejíž počet nebude potřeba v žádné situaci doplnit.

Nový branný zákon, který by umožnil opět odvody do armády i v době míru, tak podle Stropnického zeefektivní současný stav. Ministerstvo podle něj nezavádí opět plošnou brannou povinnost, ale chce napravit situaci, kdy v Česku branná povinnost již existuje, ale armáda nemá žádný nástroj, jak zálohy vytvořit.

Vojsko pak muže a ženy vycvičí „ne v banální situaci, ale v situaci, kterou vláda vyhodnotí jako potenciál nebezpečí,“ prohlásil Stropnický.

S odvody souhlasí i armádní expert opoziční TOP 09 Marek Ženíšek. K novele zákona se kladně staví i další poslanci jak z vládní koalice, tak z opozice. Deník Hospodářské noviny dříve uvedl, že by lidem podle chystaného zákona hrozily za vyhýbání se odvodu až tři roky vězení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!