Studie: Erasmus láká do Česka více pedagogy než studenty | E15.cz

Studie: Erasmus láká do Česka více pedagogy než studenty

Studie: Erasmus láká do Česka více pedagogy než studenty
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mladá fronta

Euro
Blahoslav Hruška

Česko je jako hostitelská země unijního programu Erasmus atraktivnější spíše pro pedagogy, než pro studenty, kteří se k nám rozhodnou vyjet na zahraniční semestr. Vyplývá to z nejnovější studie, kterou si k Erasmu nechala zpracovat Evropská komise.

Zatímco ze všech účastníků programu EU volí cestu do Česka kolem dvou procent studentů, mezi pedagogy je zájem o naše vysoké školy vyšší – míří sem v průměru sedm procent z těch, kteří získají stipendium pro učitele a pedagogy.

Obdobná je situace třeba také ve Velké Británii. Zatímco u studentů je až na pátém místě, mezi zaměstnanci vysokých škol jasně vede. Coby cílová země je Česko celkově spíše průměrné, mezi zeměmi východní Evropy je ale dvojkou – hned za Polskem. Rekordmanem v absolutních číslech je Španělsko, které nejvíc studentů nejen vyšle, ale i přijme.

Zkušenosti českých studentů (v předloňském školním roce jich v rámci Erasmu vyjelo 7200) se jinak neliší od evropského průměru. Stěžují si na nízká stipendia (v průměru 250 eur na měsíc), na druhé straně oceňují nové zkušenosti a dovednosti. Stážím před studiem dává přednost jen 15 procent českých účastníků programu Erasmus, což je pod evropským průměrem.

Bruselská studie vedle větší mobility a šancí na pracovním trhu zjistila i některé zajímavé detaily ze života někdejších „Erasmáků“. Třetina absolventů žije s partnerem jiné státní příslušnosti. A 27 procent účastníků Erasma se se svým protějškem seznámilo právě během tohoto programu. Brusel tak odhadl, že od roku 1987, kdy program Erasmus běží, dokázal mimo jiné „vyprodukovat“ milion nových Evropanů.

Autor: Euro, Blahoslav Hruška
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!