Světlík zatím nemusí platit Beranovi 1,69 miliardy za akcie Vítkovic | E15.cz

Světlík zatím nemusí platit Beranovi 1,69 miliardy za akcie Vítkovic

Světlík zatím nemusí platit Beranovi 1,69 miliardy za akcie Vítkovic
Jan Světlík
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK

Majitel strojírenského holdingu Vítkovice Jan Světlík nemusí platit Davidu Beranovi 1,69 miliardy korun za akcie. Uspěl u pražského soudu s návrhem na odklad rozhodnutí rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. O návrhu na úplné zrušení tohoto rozhodnutí zatím soud nerozhodl. Ostravský soud ale zároveň zamítl návrh na exekuci uvedené částky, které se na Světlíkovi domáhal Beran.

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. uvedla, že oba soudy rozhodly nezávisle na sobě v závěru minulého týdne. Jejich stanovisko podle ní znamená, že rozhodčí nález nedává Beranovi šanci na žádnou reálně vymahatelnou částku. „Je to teď jen papír s neuvěřitelně nehoráznou historií vzniku,“ uvedl Světlík. Rozhodčí nález je podle něj od samého začátku pochybný a porušuje zákony.

„Rozhodci vůbec neměli o údajném Beranově nároku jednat, protože ve stejné věci už bylo rozhodnuto rozhodčím soudem i dalšími soudy před lety (v roce 2008 a následujících letech). Jeden z rozhodců také zatajil, že několikrát působil v kauzách souvisejících s předmětem řízení, takže je podjatý,“ uvedla Kijonková. Řekla, že Světlík podal trestní oznámení na Berana a dva rozhodce, které nyní vyšetřuje policie.

Beran uvedl, že pro něj usnesení soudu pro Prahu 1 není ničím překvapivým a že takový postup očekával. „Usnesení nic nemění na pravomocnosti a platnosti Rozhodčího nálezu. Civilní soudy se nyní budou zabývat pouze formální stránkou Rozhodčího nálezu, nikoli samotným meritem věci. O oprávněnosti svých požadavků nemám sebemenších pochyb,“ uvedl Beran. Světlíkovy důvody pro zrušení rozhodčího nálezu jsou podle něj čistě účelové a v mnoha případech nepravdivé a lživé. „Dokonce všemi námitkami Jana Světlíka se už během téměř dvouletého rozhodčího řízení soud zabýval a všechny jako neopodstatněné zamítl,“ uvedl Beran.

Spor o akcie mezi Beranem a Světlíkem se táhne několik let. Původní spor dotáhl Beran až k Ústavnímu soud (ÚS), u kterého však v roce 2013 prohrál. ÚS potvrdil rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií. Světlík za ně měl zaplatit 78 milionů korun. Miliardář Beran se ale s verdiktem nespokojil a loni podal novou žalobu. S tou uspěl, ovšem nyní protižalobu podal zase Světlík.

Dlouholetý a složitý spor

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík dříve spolupracovali, ale okolo roku 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG. Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo. Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ.

Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group se sídlem v Ostravě. Skupinu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Strojírenské impérium prakticky ovládá Světlík. Jedním z menšinových vlastníků je Komárkova KKCG.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!