Svoboda rozpad nechápe: Vadím asi já nebo malý ekotendr | E15.cz

Svoboda rozpad nechápe: Vadím asi já nebo malý ekotendr

Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda
• 
ZDROJ: E15, Robert Zlatohlavek

sal, foto E15

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jako možnou příčinu včerejšího překvapivého rozhodnutí pražské ODS rozbořit koalici s ČSSD označil primátor Bohuslav Svoboda miliardovou zakázku na svoz odpadů tzv. malý ekotendr. „Nemohu souhlasit s něčím, co je zásadním způsobem předražené,“ řekl Svoboda. Postup šéfa pražské ODS Šťastného při jednání regionální rady byl podle primátora nestandardní a může to podle něj být i tak, že třeba primátor překáží. Koaliční smlouvu s ČSSD může vypovědět až dnes večer klub zastupitelů ODS.

„Zásadním bodem vyjednávání o nové koalici na pražské radnici bude zodpovědně hospodaření města,“ uvedl primátor. Společně se šéfem pražské ODS Borisem Šťastným a předsedou klubu zastupitelů Rudolfem Blažkem budou tvořit stejně jako před rokem vyjednávací tým občanských demokratů při jednáních s TOP 09. Jednání s TOP 09 včera doporučila regionální rada strany.

Předseda klubu zastupitelů TOP 09 Tomáš Hudeček dnes uvedl, že jeho strana chce o koalici jednat jak s ODS, tak s ČSSD, ale zatím žádnou výzvu k jednání neobdržela. TOP 09 má podle Hudečka vážné výhrady k některým lidem z ODS i ČSSD.

Termín, do kdy by měla nová koalice na pražské radnici vzniknout dnes Svoboda neřekl. Klíčová je pro něj dohoda na hospodaření města. „Rozhodující bude to, co se nám podaří prosadit z programu, který Praha potřebuje, tak abychom dokázali dodržet, to s čím jsme šli do voleb. Mým cílem zůstává, abychom hospodaření dokázali udržet nezadlužené, abychom dokázali udržet určitý standard pro Pražany,“ uvedl Svoboda. Recese by podle něj něměla být řešena dalším zadlužování, ale hledáním úspor. V otázce hospodaření Prahy má prý Svoboda podporu premiéra Petra Nečase.

Svoboda vypíchl především problém s hospodařením Dopravního podniku. „Máme 14 dní k dispozici analýzu srovnání hospodaření Dopravního podniku s ostatními městy. Problém je, že na jeho provoz dáváme 13 miliard, což je suma hraničně velmi vysoká,“ upozornil primátor. Problém musí být řešeny perspektivně.

Podle primátora je rozpočet je prakticky hotov. „Byl projednán se všemi stranami včetně ČSSD a v zásadě na něm byla shoda,“ řekl Svoboda.

K otázce svého dalšího působení v pozici primátora Svoboda uvedl: „Nezáleží to na mě, primátor se volí nebo odvolává, chci-li se snažit o to, abych splnil to co jsem slíbil voličům, musím se snažit abych tu pozici získal.“

Autor: sal, foto E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video