Trest za opencard: Exšéf odboru informatiky si odpyká 3,5 roku | E15.cz

Trest za opencard: Exšéf odboru informatiky si odpyká 3,5 roku

Ivan Seyček, Jiří Chytil, Zdeněk Jánský
Ivan Seyček, Jiří Chytil, Zdeněk Jánský
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý ředitel odboru informatiky pražského magistrátu Ivan Seyček si odpyká 3,5 roku vězení za zvýhodnění firmy Haguess v projektu opencard. Odvolací senát Vrchního soudu v Praze mu zpřísnil původně podmíněný trest za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Šéf hodnotící komise Jiří Chytil odešel s podmíněným trestem 1,5 roku odnětí svobody, další tři obžalované úředníky soud zprostil viny. Rozhodnutí je pravomocné.

Kritizovaný projekt pražské karty opencard, která slouží mimo jiné jako tramvajenka či průkazka do knihovny, vyšel zhruba na 1,35 miliardy korun. Je spojen s řadou problematických smluv, s nimiž se město dlouho neúspěšně vyrovnává.

Obžalovaní úředníci Seyček, Chytil, Miroslav Čadský, Zdeněk Jánský a Ladislav Kendík nesli odpovědnost za průběh veřejné zakázky na vybudování pražského centra kartových služeb v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS). Ten však v kauze figuroval pouze jako svědek.

Tendr vyhrála společnost Haguess, jejíž nabídka podle soudu nesplňovala zadávací podmínky a byla pro Prahu ekonomicky nevýhodná. Haguess tak v daném výběrovém řízení zakázku vůbec získat neměla.

V rozporu se zákonem

Zadavatel tendru Seyček podle rozsudku zásadně omezil přístup ostatním zájemcům a nechal řízení probíhat v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Vedle vězení mu soud uložil také pětiletý zákaz činnosti v orgánech rozhodujících o nakládání s veřejnými finančními prostředky.

Chytila soud potrestal za to, že od Haguess nevymáhal smluvní pokutu za opožděné plnění smlouvy, čímž prý městu způsobil třímilionovou škodu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video