Turbulence v ND pokračují - již třetí ředitel v osmi dnech | E15.cz

Turbulence v ND pokračují - již třetí ředitel v osmi dnech

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pověřený ředitel Národního divadla (ND) Martin Sankot po týdnu ve funkci skončil. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) svého ekonomického náměstka z čela české první scény po protestech umělců odvolala a do funkce pověřeného šéfa dnes po jednání s vedením divadla jmenovala současného technicko-provozního ředitele ND Václava Peloucha. S tímto krokem nesouhlasí odboráři Státní opery.

Hanáková odvolala ředitele ND Ondřeje Černého minulý týden v pátek. Důvody odvolání, které byly sděleny, zástupci divadla pokládají za malicherné či vykonstruované. Svůj krok však ministryně považuje za nezvratný. Pelouch bude v čele divadla do doby, než bude po uzavření výběrového řízení jmenován nový ředitel české první scény.

„I nadále budeme spolupracovat a připravovat výběrové řízení na nového ředitele, diskutovat nové kandidáty a oslovovat je,“ řekla po jednání Hanáková. Také výběrová komise by měla být podle ní ustavena ve spolupráci s českou první scénou, dál se bude hovořit o podobě transformace Národního divadla a Státní opery. Její členové z řad odborářů sloučení obou scén, kterému nastalo 1. ledna, kritizují. Upozorňují, že tři osoby spojené s tímto procesem - bývalý ministr kultury Jiří Besser, jeho náměstek Radek Zdráhal a odvolaný ředitel ND Ondřej Černý - už na svých místech nepracují.

„Své pověření beru jako dočasné, které by mělo zklidnit situaci v Národním divadle. S paní ministryní jsme se dohodli, že do doby analýzy stavu finančního či uměleckého se nebudou podnikat žádné kroky ve vztahu české první scény a Státní opery oproti současnosti,“ řekl Pelouch. Podle něj bude výběrové řízení na ředitele ND vypsáno v momentě, kdy bude definována jeho koncepce - jak má vypadat, kolik má mít souborů či budov.

„Formulovat toto zadání bude odborná komise, na jejímž složení budou zástupci ND participovat,“ dodal. Hanáková nechce prý proces uspěchat. „Pokud se nám povede vybrat nového ředitele do konce roku, budeme rádi, ale tento termín se může prodloužit,“ uvedla.

Schůzka Hanákové se zástupci ND byla tento týden už třetí v pořadí. Po úterní tiskové konferenci se den nato snažila na shromáždění zaměstnanců v historickém hledišti „zlaté kapličky“ zklidnit situaci. Tam se dohodlo, že další jednání budou přímo na ministerstvu se členy uměleckého vedení ND a odboráři bývalé Státní opery. Ti se však ve čtvrtek ostře ohradili vůči „snahám odvolaného ředitele i jeho vrcholného managementu“ problém zpolitizovat. Na dnešní jednání jich přišlo několik desítek před budovu ministerstva.

„Respektujeme původní rozhodnutí paní ministryně jmenovat prozatímním ředitelem Národního divadla pana . Není pro nás přijatelné, aby se prozatímním ředitelem stal kdokoli z managementu ND, který za současný stav divadla nese plnou zodpovědnost stejně jako Ondřej Černý,“ uvedli v prohlášení. Jejich prioritou je anulování transformace Státní opery s Národním divadlem a docílení stavu před 1. lednem 2012. Vyhlásili proto stávkovou pohotovost. O možnosti ji odvolat naopak odpoledne stále jednali členové činohry, baletu a Nové scény včetně Laterny magiky.

Jedenačtyřicetiletý Václav Pelouch je absolventem Stavební fakulty ČVUT. Začínal jako jevištní mistr v Divadle v Dlouhé. V Národním divadle je od roku 1998, deset let poté byl jmenován technicko-provozním ředitelem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video