Úpravy magistrály navrhne dánský urbanista, který radil Londýnu nebo Vídni | E15.cz

Úpravy magistrály navrhne dánský urbanista, který radil Londýnu nebo Vídni

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Úpravy severojižní magistrály navrhne dánský urbanista Jan Gehl do června 2017. Na projektu bude pracovat tři až čtyři měsíce, jeho tým třikrát navštíví Prahu. Do sídla jeho firmy v Kodani jednou vyjede tým Institutu plánování a rozvoje (IPR). Vypracování koncepce kanceláří Gehl Architects schválili pražští radní.

Za projekt má město zaplatit 74 tisíc eur, což je zhruba 1,99 milionu korun. K projektu bude přiložený akční plán na další roky. "Smlouva zajistí hlavnímu městu využití jeho know-how a zkušeností při humanizaci magistrály," řekla novinářům náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Má podle ní také zajistit, aby nad postupem byla širší než jenom koaliční shoda a aby se s ním ztotožnila i větší část zastupitelů.

"Současná magistrála je navržená a řízená jako dálniční koridor, ale do budoucna je třeba o ní uvažovat jako o městském bulváru se zaměřením na to, aby byla více přívětivá a přístupná pro lidi," píše se v magistrátním dokumentu.

Gehl se proslavil především jako odborník na veřejný prostor. Metropolím po celém světě radí, jak vytvářet lidem příjemná městská prostranství. Jeho služeb využily Londýn, Vídeň, Kodaň, Oslo, Moskva či New York. Praze by měl pomoci se zklidněním severojižní magistrály. Podle jeho dřívějších slov to bude jeden z nejtěžších úkolů, jaký kdy řešil.

Principy svého přístupu k utváření městských prostranství formuloval Gehl v různých publikacích, z nichž byly do češtiny přeloženy Život mezi budovami, Nové městské prostory a především Města pro lidi. Prahu navštívil letos v březnu, kdy přednášel na mezinárodní konferenci Habitat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video