V Praze přistála první skupina křesťanských uprchlíků z Iráku | E15.cz

V Praze přistála první skupina křesťanských uprchlíků z Iráku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na pražském letišti Václava Havla přistálo letadlo s první skupinou deseti křesťanských uprchlíků z Iráku. Letadlo dosedlo ve 14:38. Potvrdil to Vojtěch Jurásek, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, který se na jejich přesídlení podílí. Uprchlíci budou ještě dnes převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy, kde budou několik měsíců. Další skupina asi dvou desítek běženců by měla přiletět v následujících týdnech.

Utečenci pocházejí z oblasti iráckého Mosulu, kterou obsadil Islámský stát, před nímž uprchli. Přijetí uprchlíků schválila v polovině loňského prosince čeká vláda.

Skupina deseti utečenců, ve které je polovina dětí, po příletu musí projít například celní kontrolou a vyřídit některé dokumenty. Z Prahy zamíří do střediska Okrouhlík, kde stráví přibližně dva až tři měsíce. Tady se o ně budou starat sociální pracovníci a rovněž se budou učit česky. Zhruba od druhého pololetí letošního roku se pak budou moci v rámci ČR stěhovat za prací.

Původně měla do Prahy přiletět třicítka utečenců, dvacítce z nich však zkomplikovaly cestu administrativní průtahy. „Libanon se nečekaně rozhodl, že chce o jedno razítko navíc, což jsme nestihli zařídit. Jedná se pouze o úřední problém,“ řekl ředitel nadace Jan Talafa. Celkem by do České republiky mělo přiletět 153 uprchlých křesťanů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video