V téměř všech městech už vznikly koalice, přání premiéra nenaplňují | E15.cz

V téměř všech městech už vznikly koalice, přání premiéra nenaplňují

Premiér Bohuslav Sobotka přijíždí na klimatický summit v Bruselu
Premiér Bohuslav Sobotka přijíždí na klimatický summit v Bruselu
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Až na několik výjimek, jako je Cheb, Tachov, Jindřichův Hradec, Třebíč, Znojmo nebo Uherské Hradiště, už mají ve všech větších městech o příštích primátorech, starostech a radních jasno. Otázkou zůstává, zda koalice poskládané z více subjektů než v minulosti vydrží celé čtyři roky. Přání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), aby byly uzavírány svazky podle vládního vzoru, zřejmě vyslyší jen dvě ze třinácti krajských měst. Jednání pokračují ještě v Liberci a v Teplicích.

Vedoucí posty často neudržely dříve dominantní občanští a sociální demokraté. Například Mariánské Lázně bude řídit Vojtěch Franta z kandidátky Pirátů. Poměrně často se v podobných funkcích objeví také lídři dalších nových stran a hnutí, vedle místních uskupení to budou především členové ANO Andreje Babiše.

Hnutí ANO ve Frýdku-Místku jde nakonec do koalice s ČSSD
Původně se vítězné hnutí ANO na spolupráci domluvilo s lidovci a uskupením Naše město F-M, nakonec našlo společnou řeč s ČSSD. Dvojkoalice bude mít ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu převahu 27 křesel. Primátorem by se měl stát Radim Vrbata (ANO). „Původní dohoda s hnutím Naše město a KDU-ČSL měla omezenou platnost do 26. října, dále jsme ji neprodloužili a na základě našich dalších jednání jsme dospěli k závěru, že nejvhodnější koaliční partner pro realizaci našeho volebního programu bude ČSSD,“ uvedl Vrbata.

I když se ještě zdaleka ne všude mohou chlubit podepsanými koaličními smlouvami, na příštím uspořádání se dohodly partaje ve 24 ze 26 statutárních měst. Vyjednává se ještě v Liberci, kde se teprve v pondělí poprvé sešli na společném jednání zástupci ANO, Starostů pro Liberecký kraj, ČSSD a TOP 09.

Spojenectví proti Kuberovi

Jasno není ani v Teplicích. Některým stranám zůstává trnem v oku dlouholetý primátor Jaroslav Kubera, pod jehož vedením občanští demokraté v tomto lázeňském městě znovu zvítězili. Doposud to tam vypadá na spojenectví Volby pro Teplice, hnutí ANO, TOP 09 a sociální demokracie.

Jedním z posledních velkých měst, kde už byla dohodnuta povolební spolupráce, jsou České Budějovice. Na řízení a správě jihočeské metropole se dohodlo hnutí ANO, Občané pro Budějovice, TOP 09 a KDU-ČSL.
Kromě Prahy a Brna obsadí babišovci primátorské křeslo ještě ve dvou krajských městech. Ústí nad Labem ovládnou s hnutím PRO! Ústí a šéfem magistrátu bude zřejmě Josef Zikmund. V Pardubicích se babišovci dohodli s ČSSD, TOP 09 a lidovci.

Koalici v Táboře rozšíří hnutí ANO
Hnutí ANO se stane se součástí už dříve domluveného uskupení vítězného Tábora 2020, ČSSD a Jinak! Koalice tím pádem obsadí v zastupitelstvu 19 křesel ze 27. Hnutí ANO by se mělo podílet na řízení města mimo jiné tím, že získá dvě místa v devítičlenné radě.

Ve městech s dojednanými koalicemi i obsazením rad mohou svolání ustavujících jednání zastupitelstev ještě odsunout stížnosti na volby, které do minulého pátku přijímaly krajské soudy. Sešly se jich téměř dvě stovky. Některé už byly odmítnuty z formálních důvodů, když mimo jiné neměly elektronický podpis. Rekordní počet žalob v letošním roce přijal ostravský krajský soud.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video