V Ústí nad Labem asi 400 lidí protestuje proti "nepřizpůsobivým" | E15.cz

V Ústí nad Labem asi 400 lidí protestuje proti "nepřizpůsobivým"

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Ústí nad Labem pochoduje městem asi 300 až 400 lidí, pokračují tak nepokoje vyvolané napětím v regionu mezi většinovou společností a Romy. Shromáždění svolali místní na podporu práv slušných občanů a proti "parazitování nepřizpůsobivých". Dav skandoval heslo "Stop černému rasismu" a ozývala se i nacionálně laděná hesla. Nápisy na transparentech připomínají útoky Romů v Novém Boru a Rumburku, které nepokoje využívané pravicovými extremisty odstartovaly.

V ulicích jsou stovky policistů, městských strážníků a členů antikonfliktního týmu, nad městem létá vrtulník. V pohotovosti jsou i policisté na koních a se psy. Do města dorazilo několik příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) s vlajkami.

Shromáždění začalo projevy organizátorů na náměstí, řečnil svolavatel pochodu Milan Sůra, zástupci DSSS a svolavatel podobných pochodů ve Varnsdorfu Lukáš Kohout, který v minulosti proslul jako falešný asistent poslance Jana Kavana.

Poté se dav vydal na pochod městem. Organizátoři naplánovali trasu z Mírového náměstí a přes Velkou Hradební až k hotelu Vladimír, odkud se vrátí po Masarykově ulici zpět do centra na Lidické náměstí. Zatím jediný incident se na trase odehrál u dnes zamčené restaurace, kde se scházejí místní anarchisté. Ti tam vyvěsili plachtu s nápisem „Nacionalismus je kýč“, kterou procházející strhli. Asi desítku anarchistů pak musela od protestujícího davu oddělit asi padesátka policistů z pořádkové jednotky, několik minut na sebe obě skupiny pokřikovaly. Pak se ale dav bez dalších střetů vydal dál po plánované trase pochodu.

Policie již v noci na dnešek objevila na trase pochodu v jednom ze sklepů připravené dlažební kostky a dřevěné násady, připravené hromady zámkové dlažby rozebrali policisté také v ulici Velká hradební. Dopoledne policie zadržela muže s mačetou, kontroly jsou podle vedoucího územního odboru Ústí nad Labem Vladimíra Danyluka od rána i na příjezdových trasách do města.

Ve 13:30 měl začít podobně zaměřený mítink i ve Varndorfu na Děčínsku, kde lidé protestují již devět víkendů po sobě. Podle policejního mluvčího Daniela Vítka je situace ve městě úplně klidná, sešlo se tam asi 70 až 90 lidí, kteří se na žádný pochod nechystají.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video