Václav Klaus viní z ukrajinské krize Západ | E15.cz

Václav Klaus viní z ukrajinské krize Západ

Václav Klaus představil svou novou knihu
Václav Klaus představil svou novou knihu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Postavit Ukrajinu před volbu východní nebo západní orientace znamená její rozbití, míní Institut Václava Klause. Poukazuje na to, že Ukrajina je do značné míry umělým celkem, který zůstal v mnohých ohledech závislý na Rusku.

Krizi na Ukrajině pomohl rozběhnout Západ; ve skutečnosti si ji ale nepřeje a její důsledky není ochoten nést, uvádí se ve stanovisku, které sepsali bývalý prezident Klaus a ředitel institutu Jiří Weigl.

I vzhledem k historickému vývoji mají podle nich obyvatelé Ukrajiny rozdílné představy o budoucnosti země. Klaus a Weigl také upozorňují na to, že pro Rusko je Ukrajina více než nejbližší zahraničí, jde o kolébku jeho státnosti a kultury, domov desítek milionů Rusů.

„V této situaci představa některých lidí v Evropě, a zdá se i předních představitelů EU, reprezentantů dnešní České republiky a hlavně politických aktivistů, že je možné připustit střet o orientaci Ukrajiny a vést boj o její směřování na Západ či Východ, ignoruje realitu,“ stojí ve stanovisku. Klaus a Weigl v této souvislosti varují před neřešitelným konfliktem, který může skončit tragédií.

Je podle nich nezodpovědností Západu „živit ambice a iluze radikálů ze západu Ukrajiny, že skutečně existuje volba mezi Východem a Západem a že EU a USA jsou schopny Ukrajinu jako celek v jejím západním směřování nejen podpořit, ale i dlouhodobě zajistit“.

„Postavit Ukrajinu před volbu - Východ nebo Západ, znamená ji rozbít. To se, zdá se, bohužel děje,“ píšou Klaus a Weigl. Soudí, že nové volby problém Ukrajiny nevyřeší.

Krvavé srážky mezi opozičními demonstranty a policií si od úterý v centru Kyjeva vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video