Valentovy firmy začaly s přípravou arbitráže, stát prý odmítl jednat | E15.cz

Valentovy firmy začaly s přípravou arbitráže, stát prý odmítl jednat

Ivo Valenta
Ivo Valenta
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kyperské společnosti, přes které senátor Ivo Valenta ovládá svůj loterijní holding Synot, zahájily kroky k mezinárodní arbitráži proti českému státu. V České televizi to řekl Valenta s tím, že tyto kroky lze podle něho ještě pozastavit. O jakou částku se firma Synot soudí, Valenta odmítl sdělit.

Ve sporu jde o povolení na provozování videoloterijních terminálů, která začalo ministerstvo financí rušit po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013. Licence ministerstvo od roku 2004 vydávalo až na deset let, po verdiktech ústavních soudců ale začalo vycházet vstříc obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat. Provozovatelé terminálů si tak nyní nárokují údajný ušlý zisk.

„Cesta k diskuzi je vždycky. My říkáme jen, nechte dojet licence pro Synot do roku 2017,“ uvedl Valenta. Zároveň ale upozornil na to, že zástupci těchto kyperských firem přijeli nedávno na české ministerstvo financí k dohodnutému jednání o smíru, ale jeho pracovníci je vůbec nepřijali. „To se ještě nikdy nestalo, že by stát nepřijal zástupce firmy, která přijela jednat o nějakém smíru nebo vysvětlit si pozice. Takovou chybu nemůže úředník udělat. Mám pocit, že ministr financí (Andrej Babiš) doteď o této věci neví,“ podotkl Valenta.

Pře o stovky milionů

Lidové noviny v dubnu napsaly, že ve sporu firmy požadují odškodné stovky milionů korun. Na počátku letošního roku uplynula lhůta pro smírné řešení a v březnu ministerstvo dostalo dopis, že investor pro smír nevidí prostor a arbitráž přijde v dohledné době.

Myslím, že pan ministr si vybírá špatné lidi

„Jde o společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, které na území České republiky investovaly prostřednictvím společností náležejících do skupiny Synot. Dle tvrzení žalobců se výše požadovaného odškodného bude pohybovat ve stovkách milionů korun,“ řekl tehdy deníku mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Valenta dále řekl, že regulace hazardu je v Česku velmi malá, nelegální hazard podle něj nikdo neřeší. „Myslím, že pan ministr (Babiš) si vybírá špatné lidi pod sebe. Pan Závodský (náměstek ministra) jako regulátor zklamal, nepřijal pořádnou zákonnou normu,“ poznamenal. Připomněl v této souvislosti existenci takzvaných kvízomatů, tedy nepovolených zařízení, které kombinují sázkovou hru se znalostními otázkami.

Loterie se mohou prodražit

Loterijní novelu poslance Jana Volného (ANO), která zvyšuje sazbu odvodu z loterií od příštího roku o pět procentních bodů na 25 procent a denní místní poplatek za každý herní přístroj zdvojnásobí na 110 korun, považuje Valenta za nešťastnou. Nejde podle něho o komplexní zákon, protože neřeší ve větší míře prevenci či potírání nelegálního hazardu.

Nový návrh zákona o hazardu včetně změn zdanění se odsunul podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí kvůli tomu, že jej musí posoudit Evropská komise a musí se uskutečnit výběrové řízení na monitorovací systém. Norma tedy patrně nezačne platit od příštího roku, ale nejpozději od roku 2017. Volného předloha je tak záložním řešením.

Valenta ovládá skupinu Synot. Firmu založil s otcem a bratrem v roce 1991. Zpočátku se zaměřila na provozování výherních automatů, nyní podniká i v dalších oblastech. Její vrcholový management sídlí na Kypru. Valenta vedle byznysu vstoupil i do politiky, když byl loni na podzim zvolen senátorem za Uherskohradišťsko.

Skupina Synot již expandovala do 13 zemí a vyhledává další trhy. Nyní působí hlavně v Evropě, kde chce vstoupit také na online trh, v severní Africe a nově i v Asii. Celkově zaměstnává asi tři tisíce lidí, její roční obrat je kolem 12 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video