Většina živnostníků má z evidence tržeb obavy, ukazuje průzkum | E15.cz

Většina živnostníků má z evidence tržeb obavy, ukazuje průzkum

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Obavy ze zavedení elektronické evidence tržeb (EET) má 56 procent oslovených živnostníků a podnikatelů. Část z nich zároveň tvrdí, že pokud budou registrační pokladny spuštěny, ukončí činnost. Dotázaní se bojí hlavně zvýšené administrativy, vysokých pořizovacích nákladů na nový přístroj a také možného zneužití posílaných dat. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Českou televizi.

Zavedení EET bude mít negativní dopady podle 42 procent dotázaných, podle osmi procent budou dopady likvidační. „Nejvíce se toho bojí živnostníci v oblasti řemesel a stavebnictví. Bojí se, že by to mohlo zlikvidovat jejich živnost,“ řekl ČT vedoucí průzkumu Daniel Prokop. Naopak dvě pětiny oslovených už pokladny používají, případně si od nich slibují omezení nekalé konkurence.

Názory se liší podle velikosti firem nebo podle politické příslušnosti. Drobní podnikatelé s obratem do půl milionu ročně se EET obávají více než větší živnostníci, mezi voliči ANO důvěřuje elektronické evidenci velká většina, mezi voliči ODS a TOP 09 naopak velká menšina.

Podle ministerstva financí má elektronická evidence tržeb začít fungovat od poloviny příštího roku. Přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb ale ve Sněmovně blokuje pravicová opozice.

Podle Babiše se narovnají podmínky

Vláda si od elektronické evidence tržeb slibuje zlepšení výběru daní a omezení šedé ekonomiky. Že EET povede k vyššímu výběru daní, si myslí i polovina živnostníků.

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) má také narovnat podmínky mezi podnikateli, kteří platí daně, a těmi, kteří je neplatí. Podle kritiků ale zákon přinese jen další náklady živnostníkům na pořízení povinného vybavení a bude znamenat jejich šikanování. Podle průzkumu se polovina živnostníků také obává toho, že by finanční správa, potažmo politici mohli zneužít posílané informace o tržbách.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, zhruba 60 tisíc podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy z oboru velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250 tisíc podnikatelů. O rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda. Průzkumu se od 23. do 26. října zúčastnilo 606 respondentů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.