Vitásková odvolala Jana Nehodu, jenž vypsal podporu obnovitelným zdrojům | E15.cz

Vitásková odvolala Jana Nehodu, jenž vypsal podporu obnovitelným zdrojům

Alena Vitásková
Alena Vitásková
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu. ERÚ o tom informoval v tiskové zprávě s tím, že oba se zároveň dohodli na ukončení jeho pracovního poměru dohodou. Právě Nehoda vypsal na konci prosince v nepřítomnosti Vitáskové podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok. Jde až o 42 miliard korun.

Situací v ERÚ se zabývala i vláda. Projednala materiál ministerstva vnitra, podle kterého vedení ERÚ spadá pod služební zákon. „Paní předsedkyně dospěla k názoru, že už s panem místopředsedou nadále nemůže pracovat v jednom týmu. Hledat za tím jeden důvod by bylo zbytečné,“ řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Vitásková odmítala podporu vypsat celý loňský podzim. ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v České republice pro rok 2016 vyplacena podpora nebude, protože by tím úřad překročil zákon. ERÚ podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku.

Vitásková byla tou dobou na dlouhodobé dovolené v zahraničí, a tak rozhodnutí podepsal právě Nehoda. Vitásková minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedla, že o záměru Nehody podepsat podporu nevěděla. „Do 31. července 2017 jsou personální záležitosti ERÚ v kompetenci paní předsedkyně. Bohužel,“ uvedl ve vyjádření Mládek. Právě na konci července příštího roku končí Vitáskové současné funkční období. Není ale jasné, zda je vůbec dokončí.

Odvolaný místopředseda ERÚ pro oblast regulace Jan NehodaAutor: ctk
Odvolaný místopředseda ERÚ Jan Nehoda

„Není tady přítomen ministr průmyslu a obchodu, který by měl k té problematice také mnoho co říci. Já osobně se kloním k tomu, že pokud mluvíme o ERÚ jako o nezávislém orgánu, tak z logiky věci by ředitel tohoto úřadu neměl spadat pod služební zákon,“ uvedl Jurečka. Mládek se dnes jednání vlády neúčastní, protože je na plánované návštěvě Íránu.

Od začátku letošního roku je ve vedení ERÚ nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Poslanci totiž nestihli schválit novelu energetického zákona, podle níž by Vitásková skončila ve funkci až do konce příštího roku. Podle ministerstva vnitra tak šéfka ERÚ od začátku roku patří pod služební zákon, což měla dnes potvrdit vláda.Ministři ale dnes materiál neprojednají, na jednání totiž chybí Mládek. Ministr průmyslu je v současné době na plánované návštěvě Íránu.

Jurečka: pokud mluvíme o ERÚ jako o nezávislém orgánu, tak z logiky věci by ředitel tohoto úřadu neměl spadat pod služební zákon

Vitásková to odmítá, v pátek řekla, že služební slib nesloží. Pokud by šéfka ERÚ skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky funkci vykonávat. Čelí totiž obvinění a obžalobě.

Pokud by šéfka ERÚ skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky funkci vykonávat. Čelí totiž obvinění a obžalobě. V prvním případě je spolu s dalšími devíti lidmi obžalována v případu zneužití pravomoci v souvislosti s výstavbou dvou solárních elektráren v Chomutově, které údajně dostaly od ERÚ povolení k provozu za sporných okolností. Případem se zabývá brněnský krajský soud. Loni v prosinci Vitásková u soudu popřela, že má s údajnými podvody cokoliv společného.

Obžaloba kvůli porušení povinnosti při správě majetku

Minulý pátek pak policie navrhla obžalovat Vitáskovou z porušení povinnosti při správě majetku a zneužití pravomoci. Důvodem je jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně úřadu v roce 2014 v rozporu s energetickým zákonem. Podle policie vznikla vyplácením platu Vesecké škoda přes milion korun. Vesecká už ve funkci není. Také toto obvinění Vitásková odmítla. Uvedla, že věc považuje za účelovou a nesmyslnou.

Místopředsedou ERÚ jmenovala Vitásková Nehodu předloni v listopadu, předtím byl od července 2014 na ERÚ vedoucím sekce regulace. Nehoda vystudoval Vysoké učení technické v Brně, většinu kariéry strávil v plynárenství. Byl mimo jiné provozním ředitelem Transgasu, v jeho představenstvu krátce působil souběžně s Vitáskovou. Později byl také jednatelem provozovatele českých plynovodů Net4Gas, z funkce odešel v říjnu 2012. Poté nastoupil na ERÚ, kde nejprve působil v oddělení sítí a organizace trhu pro oblast plynárenství.

Zákon nestanovuje, kolik místopředsedů má ERÚ mít. Místa po Vesecké i Nehodovi podle Chvojky v současnosti zůstávají neobsazené. „O tom, jestli nějaké pozice obsadí, se paní předsedkyně rozhodne, až pokud bude mít dostatečně kvalitní náhradu,“ řekl dnes ČTK Chvojka. ERÚ má nyní dva místopředsedy - Martina Laštůvku a Martinu Krčovou.

Šéfka ERÚ Vitásková: Pro své sesazení nevidím jediný důvod

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video