Vláda by měla mít možnost zvýšit důchody až o 1,7 procenta, chce Volný | E15.cz

Vláda by měla mít možnost zvýšit důchody až o 1,7 procenta, chce Volný

Místopředseda ANO Jan Volný
Místopředseda ANO Jan Volný
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda by měla mít možnost svým nařízením zvýšit důchody až o 1,7 procenta v případě, že bude inflace velmi nízká či nulová. Má to zamezit situacím, kdy kvůli malému růstu cen i reálných mezd důchodci dostanou od ledna přidáno třeba jen desítky korun, řekl místopředseda hnutí ANO Jan Volný. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů František Laudát v televizní debatě na TV Prima takový návrh odmítl. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí by měl kabinet posoudit v nejbližší době.

Nyní se v Česku penze zvyšují na základě zákona, pravidelně k 1. lednu, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Pokud se nezvyšují ani ceny, ani výdělky, nezvedají se ani důchody.

„Vláda by měla mít nástroj, aby nebyla striktně vázána těmito parametry zejména v situaci, kdy je inflace nízká a nerostou mzdy,“ prohlásil už dříve premiér a předsedy ČSSD Bohuslav Sobotka. Opozice zamýšlené rozšíření pravomocí vlády kritizuje, vláda by podle ní neměla mít šanci třeba před volbami navyšovat penze výrazněji a „kupovat si hlasy“.

Možnost zvýšit důchody víc kabinet v minulosti už měl. Před několika lety to zákonodárci ale zrušili. Právě kvůli nízké inflaci a malému růstu reálných mezd měli důchodci na základě platného zákona letos od ledna dostat navíc jen 40 korun.

Důchodci dostanou jednorázový příspěvek

Vláda proto přišla s návrhem na vyplacení jednorázového příspěvku. Důchodci a důchodkyně tak dostanou v únoru k penzím jednorázově 1200 korun navíc. Zákon o poskytnutí kompenzační dotace už podepsal prezident.

Místopředseda ANO Volný dnes návrh na budoucí rozšíření pravomocí vlády hájil, Laudát byl proti. „Myslím si, že to bude rozumné, bude to systémové a bude možnost právě v těchto absolutně nelogických případech to navýšení (penzí) udělat přiměřené, nikoliv nějak zásadní,“ řekl v televizi Prima Volný.

Předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát takový návrh odmítl. „To co vláda chystá je, že ona sama, když se třeba budou blížit volby, a to je veliké riziko, tak prostě, aby získala na svou stranu důchodce, tak jim jednorázově přidá, bez ohledu na ekonomickou vazbu,“ míní Laudát. Podle něj by měl být spíše předělán vzorec pro výpočet valorizace důchodů - právě pro případy, kdy ceny nerostou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video