Vláda chce podpořit továrnu Nexenu, zvažuje garanci stovek milionů korun | E15.cz

Vláda chce podpořit továrnu Nexenu, zvažuje garanci stovek milionů korun

ČTK

Vláda projedná ve středu garance stovek milionů korun na pozemky pro továrnu korejské firmy Nexen Tire na Žatecku. Uvedl to mluvčí vlády Martin Ayrer. Investice Nexenu ve výši přes 22 miliard korun je podle něj jednou z největších v historii Česka. Kabinet slíbil Ústeckému kraji kompenzace za slevu na pozemky, bez garancí nechce hejtmanství předložit zastupitelstvu kupní smlouvu.

Korejský výrobce pneumatik staví továrnu v průmyslové zóně Triangle. Na kupní smlouvu na pozemky ale strategický investor zatím čeká. Vláda při uzavření smlouvy s Nexenem prohlásila, že poskytne kraji kompenzace, a to ve výši 292 milionů. „Jsou to peníze, které nedostaneme přímo, ale na realizaci projektů v průmyslové zóně. Při soutěžích na různé práce může být částka nakonec ještě nižší,“ uvedl již dříve ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Vláda má ve středu aktualizovat své původní rozhodnutí o podpoře stavby továrny, což by mělo podle kabinetu poskytnout kraji garance k prodeji pozemků, a otevřít cestu k uskutečnění plánu korejské firmy. „Dokončení investice za více než 22 miliard korun považuji za velmi důležité, díky ní by mělo vzniknout v Ústeckém kraji a přilehlém regionu přes 1500 nových pracovních míst,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Dokončení stavby firma Nexen Tire plánuje na přelom let 2017 a 2018 a zahájení výroby v únoru 2018. V době spuštění výroby bude v závodu pracovat přibližně 200 až 300 lidí. V roce 2020 počítá společnost s tisícovkou zaměstnanců a během šesti let od zahájení výroby má zaměstnávat až 1500 lidí.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud