Vláda: Do Maďarska pošleme 25 vojáků a podpůrnou techniku | E15.cz

Vláda: Do Maďarska pošleme 25 vojáků a podpůrnou techniku

ilustrační foto: Bahna 2015
ilustrační foto: Bahna 2015
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda schválila vyslání asi 25 vojáků a ženijní techniky na pomoc Maďarsku při hlídání schengenské hranice. V zemi budou dva měsíce, řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ministři odsouhlasili i mandát pro čtvrteční jednání evropských ministrů vnitra o řešení migrační krize v Lucemburku. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl novinářům, že bude dál odmítat vznik trvalého přerozdělovacího mechanismu v EU pro uprchlíky.

Čeští vojáci by měli podle Stropnického v Maďarsku působit od 15. října do 15. prosince. Do země armáda vyšle podle ministerstva obrany pět těžkých nákladních automobilů pro přepravu materiálu s posádkou, vrtací soupravu s obsluhou pro stavbu sloupů hraničního plotu a deset polních kuchyní, každá z nich může připravit jídlo pro 60 lidí. Vojenští kuchaři do Maďarska nepojedou. Náklady zaplatí ministerstvo obrany.

„Je to první fáze, uvidíme, co bude dál. Já budu ve čtvrtek jednat v Bruselu s novým ministrem obrany Maďarska. Je tam možný i určitý další vývoj,“ naznačil Stropnický. Česko chce podle Chovance Maďarsku pomoct více než stovkou vojáků a policistů.

Podle mandátu, který Chovancovi schválila vláda, by ministr také měl na jednání v Lucemburku hájit vznik společného evropského seznamu bezpečných zemí a reformu vízové politiky. Tématem jednání bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) akční plán Evropské unie k návratové politice. „Jsme připraveni tento akční plán na jednání ministrů podpořit, protože to je důležitý krok k tomu, aby se vůbec podařilo řešit současnou migrační krizi,“ řekl předseda vlády.

Mandát pro Chovance

Chovanec zdůraznil, že před čtvrtečním jednáním se česká pozice nemění. „Říkáme stále to samé již několik měsíců,“ komentoval obsah mandátu ministr Chovanec. Česká vláda podle něj znovu odmítne vznik stálého mechanismu pro rozdělování imigrantů a podpoří opatření na ostrahu hranic a registračních středisek. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není důvod, aby Evropská komise „zbrkle“ relokační mechanismus prosazovala ve chvíli, kdy ještě nebylo možné posoudit dopad předchozích rozhodnutí o povinných kvótách.

Chovanec doplnil, že proti trvalému mechanismu se staví více zemí, než tomu bylo u jednorázového rozdělení uprchlíků podle kvót, o němž unijní ministři vnitra rozhodli před dvěma týdny. „V minulosti k povinným kvótám měla výhradu celá řada zemí včetně větších zemí, jako je Španělsko,“ poznamenal. Proti by prý měly být i pobaltské země.

Ministr vnitra počítá i s jednotným negativním postojem V4. „I když, uvidíme, co udělá Polsko,“ připomněl, že při posledním hlasování o kvótách Polsko dohodu V4 nedodrželo.

Strategická schůze V4

Zástupci států Visegrádu se sejdou ještě před začátkem jednání unijních ministrů. Kromě ladění společné pozice se bude hovořit také o pomoci Maďarsku s ochranou vnější hranice schengenského prostoru. Podle Sobotky by z jednání měly vzejít podrobnosti, podle kterých ministerstva vnitra a obrany připraví materiál s další pomocí Maďarsku.

„Jsme připraveni vyslat naše lidi do Maďarska, Maďaři o to žádají, budeme se bavit o tom, jaký rozsah to bude mít,“ řekl dnes Chovanec. Česko by podle něj mohlo vyslat na hranice více než stovku policistů a vojáků společně s technikou, například prostředky pro noční vidění.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na Twitteru už dnes dopoledne uvedl, že Česko nebude čekat a pomůže Maďarsku střežit vnější hranice Schengenu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video