Vláda je zkorumpovaná, tvrdí 94 procent Čechů. Hůř dopadla jen Tanzanie | E15.cz

Vláda je zkorumpovaná, tvrdí 94 procent Čechů. Hůř dopadla jen Tanzanie

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock.com

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle 94 procent obyvatel České republiky je ve vládě rozšířená korupce. Vyplývá to z nového průzkumu renomovaného Gallupova ústavu. Jde téměř o nejvyšší skóre na světě - hůř je na tom s 95 procenty jen Tanzanie. Češi také nejméně důvěřují svým politickým vůdcům.

Průzkum z roku 2012 dělí země do kategorií - se svobodným tiskem, s částečně svobodným tiskem a s nesvobodným tiskem.

Česká republika vede ve vnímání korupce v kategorii zemí se svobodným tiskem, když za ní následuje Litva, kde vládu považuje za zkorumpovanou 90 procent lidí, Ghana s 89 procenty, JAR s Portugalskem (po 88 procentech) a Itálie s 86 procenty.

Na opačném konci žebříčku jsou v této kategorii států Norsko s 25 procenty, Nový Zéland se 24 procenty, Švýcarsko se 23 procenty, Dánsko s 15 procenty a Švédsko se 14 procenty. Na Slovensku si myslí, že korupce je rozšířená ve vládě a státních úřadech, 71 procent respondentů.

Horší je jen Tanzanie

Českou republiku i v dalších kategoriích zemí předstihla jen Tanzanie. V této východoafrické zemi, kde je podle průzkumu částečně svobodný tisk, si 95 procent lidí myslí, že ve vládě je rozšířená korupce. V této kategorii států je třetí Řecko, kde je o korupci ve vládě přesvědčeno 92 procent dotázaných.

Autoři průzkumu poznamenávají, že oproti roku 2007 je v České republice o rozšíření korupce ve vládě přesvědčeno o 15 procent víc lidí. Nedávný korupční skandál, který otřásl zemí a v červnu vedl k rezignaci premiéra Petra Nečase, zdůrazňuje závažnost tohoto problému v ČR, poznamenává průzkum.

Podle ankety jsou otázky na korupci ve vládě a státních úřadech v některých zemích velmi citlivé a odpovědi mohou být ovlivněny mírou svobody. Proto se autoři rozhodli rozdělit státy podle měřítka svobody tisku a použili klasifikaci organizace Freedom House. Podle ní byl svobodný tisk v roce 2013 v 63 zemích, částečně svobodný tisk v 70 státech a nesvobodný v 64 zemích.

Korupce jako vážný problém ve většině zemí světa

Autoři však průzkum provedli jen ve 129 státech světa. I tak se potvrdilo, že korupce je považována za vážný problém v naprosté většině zemí světa. Ve 108 státech většina respondentů odpověděla, že korupce je ve vládních úřadech rozšířená.

Podle ankety také jen 13 procent Čechů schvaluje, jak si vedou jejich lídři. To je nejméně na celém světě ve všech třech kategoriích států. Mezi zeměmi se svobodným tiskem za ČR následuje Maďarsko se 17 procenty, Litva, Estonsko (po 19 procentech) a Island s 22 procenty.

Nejvíce jsou s vedoucími představiteli své země spokojeni ve Švýcarsku s 81 procenty, Lucembursku se 75 procenty, Norsku se 67 procenty, Surinamu se 65 procenty a na Novém Zélandě se 64 procenty. Mezi 57 a 63 procenty se spokojenost pohybuje v Německu, Švédsku, Kanadě, Finsku a Dánsku.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video