Vláda kvůli schvalování EET zkrátila opozici čas na řečnická vystoupení | E15.cz

Vláda kvůli schvalování EET zkrátila opozici čas na řečnická vystoupení

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně
Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovna omezila poslancům na návrh hnutí ANO řečnickou dobu pro vystoupení při schvalování kontroverzní elektronické evidence tržeb. O návrzích rozhodla dolní komora zejména hlasy koalice. Poslanci přihlášení do diskuse budou moci mluvit k zákonu ode dneška jen dvakrát nejvýše po deseti minutách.

Jednací řád uvádí, že omezení se nevztahuje na poslance, kteří vystupují se stanoviskem klubu. Kdykoli o to požádají, můžou mluvit představitelé s přednostním právem. Omezeny nejsou krátké, nejvýše dvouminutové faktické poznámky. Do debaty se nyní hlásí tři desítky poslanců.

Vládnímu hnutí se před tím nepodařilo prosadit návrh, aby poslanci mohli dnes jednat o evidenci tržeb i po 14:00, kdy končí doba pro schvalování zákonů. Požadavek předsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vetovaly opoziční kluby TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu.

O omezení řečnické doby následně dolní komora hlasovala podle návrhů její místopředsedkyně Jaroslavy Jermanové. Zástupci hnutí ANO přitom ještě ráno před novináři uváděli, že chtějí dát prostor všem přihlášeným poslancům, a nějaký zásah připouštěli až potom, co by diskuse nabrala obstrukční ráz.

Vládu prý argumenty nezajímají

Předseda ODS Petr Fiala po rozhodnutí koalici vzkázal, že omezila rozpravu ještě před tím, než řádně přihlášení řečníci stačili vystoupit. Postupovala podle něho v souladu s míněním ministra financí Andreje Babiše (ANO), že „parlament je žvanírna“. „Opět se ukazuje, že vládu vůbec nezajímají argumenty, ani příběhy konkrétních lidí, pro které elektronická evidence tržeb znamená likvidaci,“ sdělil Fiala v tiskové zprávě.

Poslanci se dnes sešli nad schvalováním evidence tržeb čtvrtý jednací den. V úvodu Babiš předlohu opět hájil. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek mu vzkázal, že pokračoval v prezentaci mýtů a nepravd.

Babiš žádal opozici, aby zákon přestala blokovat a přestala bránit podvodníky, kteří neplatí daně. Podnikatele, kteří mají z evidence tržeb obavy, vyzval, ať píšou přímo na ministerstvo financí, které jim věcně odpoví.

Pravice následně pokračovala v kritice návrhu. Radim Holeček (ODS) řekl, že jde o šmírování lidí a nástroj ke sběru dat. Zákon považuje za „cyankáli pro živnostníky“.

Na hlasování zřejmě opět nedojde

V debatě dnes několikrát zaznělo slovo buzerace. Použil ho Babiš už při čtvrtečních interpelacích, kdy si ulevil, že nejde o interpelace, ale o buzerace. Dnes se k tomu vrátil poslanec KSČM Vladimír Koníček a Babišovi připomněl, že vláda se podle zákona zodpovídá Sněmovně.

„Vy mě buzerujete,“ vzkázal Babiš Koníčkovi a jako příklad uvedl, že se ho Koníček opakovaně vyptával na jeho příjmy nebo že se obrací na ministerstvo financí s dotazy k EET, kterým na ministerstvu prý nikdo nerozumí.

František Vácha (TOP 09 a Starostové) řekl, že výroky o buzeraci se blížily vulgaritě a požádal předsedajícího, aby při Babišově vystupování dával pozor na to, co říká, a případně schůzi přerušil.

Sněmovna se dnes k hlasování o zákonu s největší pravděpodobností opět nedostane. Koalice sice dříve mluvila o tom, že by o předloze chtěla rozhodnout ještě v lednu, nyní se ale verdikt posouvá do února.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video