Vláda opět hledá služebního náměstka, adepti se musí hlásit během svátků | E15.cz

Vláda opět hledá služebního náměstka, adepti se musí hlásit během svátků

premiér Bohuslav Sobotka
premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda vyhlásila další konkurz na náměstka ministra vnitra pro státní službu. Ten předchozí skončil nezdarem poté, co ani jeden ze tří přihlášených adeptů nesplnil zadaná kritéria. Jenže se zdá, že vládní personalisté dělají vše pro to, aby selhalo i nové výběrové řízení. Podmínky totiž zveřejnili dnes a zájemci se mají přihlásit do 2. ledna. Přihlášky tak musí poslat během vánočních svátků.

„Posuzovány budou přihlášky, které uchazeči zašlou prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu Ministerstvo vnitra …, nebo osobně podají v termínu do 2. ledna 2015 na podatelnu Ministerstva vnitra,“ uvádí se na webu úřadu vlády.

Každý uchazeč má být alespoň čtyřicetiletým, plně svéprávným, bezúhonným a vysokoškolsky vzdělaným státním občanem České republiky s negativním lustračním osvědčením. Premiér Bohuslav Sobotka po pondělním jednání kabinetu prohlásil, že tentokrát doufá ve vyšší počet uchazečů.

Podle dalších kritérií uchazeč v uplynulých osmi letech musel vykonávat nejméně čtyři roky praxi ve vedoucí funkci ve správním úřadu, územním samosprávném celku, instituci EU, mezinárodní organizaci nebo vykonával obdobné činnosti jako uvolněný člen zastupitelstva kraje anebo obce s rozšířenou působností. Kandidát také musí disponovat bezpečnostní prověrkou alespoň na stupeň „důvěrné“.

Zmírnění jazykové vybavenosti

Jedinou z podmínek, kterou po předchozím neúspěšném výběrovém řízení vláda zmírnila, je jazyková vybavenost kandidátů. Ti musí umět anglicky, francouzsky nebo německy, příslušnou certifikovanou zkoušku si však nově mohou doplnit až do konce příštího roku.

Služební zákon, který má odpolitizovat státní správu, byl dlouhodobým dluhem české legislativy. Původně návrh nynějšího kabinetu počítal s generálním ředitelstvím státní služby jako koordinačním orgánem státní správy. Nakonec byla po politických neshodách schválena varianta, že většina kompetencí ředitelství připadne ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu, která byla označována za klíčový post.

Zemanovo veto

Prezident Miloš Zeman zákon o státní službě v říjnu vetoval, ale poslanci jeho veto přehlasovali. Obrátil se proto na Ústavní soud. Tvrdí, že současná podoba zákona nepovede k odpolitizování státní správy, a vadí mu, že počítá s takzvanými politickými náměstky ministrů.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.