Vláda plánuje podpořit úlevy z registru smluv, výjimku dostanou státní podniky | e15.cz

Vláda plánuje podpořit úlevy z registru smluv, výjimku dostanou státní podniky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí a národní podnik Budějovický Budvar by mohly dostat částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Vláda podle předběžného stanoviska podpoří na pondělní schůzi poslaneckou novelu, která to předpokládá. Navíc se vysloví pro schválení předlohy ve Sněmovně zrychleně v prvním čtení. Bude se moci uskutečnit na schůzi, která začne koncem června.

Kabinet podle podkladů připomene, že plná účinnost zákona o registru smluv nastane s červencem. Smlouva, jež nebude v evidenci zveřejněna, nebude platná. "Má-li mít novela zákona o registru smluv pozitivní přínos, je třeba, aby byla přijata bezodkladně," uvedli vládní legislativci. Oddálení přijetí by podle nich zvýšilo právní nejistotu.

Předloha skupiny poslanců ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS a Úsvitu reaguje na dřívější novelu poslanců KDU-ČSL, kteří chtěli z povinnosti vyčlenit kvůli možným ekonomickým ztrátám Budvar. Sněmovna pak schválila plošné výjimky i pro státní podniky a státní, krajské a obecní firmy, jež mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Senát výjimky odmítl. O tom, v jakém znění předloha půjde k podpisu prezidentovi, zatím poslanci nerozhodli. Pokud schválí novou novelu, legislativní cestu původní normy zřejmě ukončí.

Nynější novela by ji měla nahradit. Žádné společnosti ze zákona nevypouští, předpokládá ale zvláštní režim pro firmy, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Nemusely by zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku. "Právě u těchto smluv byly v praxi zjištěny problémy s ochranou obchodně citlivých informací a navrhovaná novela potřebnou ochranu zajišťuje," píšou autoři v čele s Radkem Vondráčkem v důvodové zprávě.

Do evidence se také nebudou muset vkládat smlouvy, které se týkají nakládání s výbušninami, a kolektivní smlouvy. Určité výjimky by dostaly i Česká televize a Český rozhlas v případě například mimořádných přenosů nebo licenčních práv na sportovní utkání a veřejné vysoké školy a veřejné výzkumné instituce u smluv, které uzavírají se soukromou podnikatelskou sférou. U zdravotnických zařízení by nezveřejnění smluv na dodávky léků a zdravotnických prostředků neohrozilo jejich platnost. Novela se týká rovněž Správy státních hmotných rezerv, navíc by výslovně zajistila ochranu bankovního tajemství.

Zákon o registru smluv dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50.000 korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery