Vláda prosadila nižší růst důchodů

důchodkyně, ilustrační foto

důchodkyně, ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Poslanci dnes po několikahodinové debatě podpořili vládní předlohu o nižším růstu důchodů. Opozice neuspěla s návrhem na zamítnutí, k němuž se přidaly i dříve koaliční Věci veřejné. Novela, podle níž se budou penze po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd, míří do sociálního výboru. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu.

Pokud bude novela schválena, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10 550 korun. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy.

„Jsem si vědom toho, že tento návrh je velmi nepopulární, nicméně je odpovědný vůči našim dětem, vůči dalším generacím,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Pokud by se zachoval nynější stav, budoucí řešení by muselo být podle něho tvrdší. Předlohu podpořila také zpravodajka a Drábkova stranická kolegyně Gabriela Pecková, podle níž se senioři úsporným opatřením přizpůsobí. „Já to vím, protože s nimi pracuji celý život,“ řekla.

Důchodci podle Sobotky prý mluví o "genocidě"

Pak už zněla prakticky jen kritika opozice. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je přístup vlády cynický. „Stále více důchodců mluví o genocidě,“ prohlásil. Podle Miroslava Opálky (KSČM) vláda zdůrazňovala, že se důchodová reforma současných penzistů nedotkne. „Zodpovědní členové vlády zamlčovali své kroky nebo doslova lhali,“ řekl.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek varoval před tím, že novela přispěje k dalšímu podvázání ekonomického růstu. Můžeme se utahováním opasků také uškrtit k smrti, poznamenal. Podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika kabinet zvyšuje „ten nejhorší z možných dluhů, dluh vůči občanům“. Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek označil nový vzorec valorizace za „děsuplný mechanismus zkázy“.

Mezigenerační solidarita podle Věcí Veřejných

Kromě toho, že poslanci novelu poslali sociálnímu výboru, také rozhodli, že bude mít na její projednání jen měsíc. Drábek (TOP 09) to zdůvodňoval tím, že novela musí být schválena do září, protože ministerstvo musí vydat do konce tohoto měsíce prováděcí vyhlášku.

Věci veřejné chtějí do předlohy při dalším projednávání prosadit takzvanou mezigenerační solidaritu. Děti by mohly posílat procentní bod ze sociálního pojištění svým rodičům – důchodcům, uvedla předsedkyně jejich klubu Kateřina Klasnová.