Vláda ušetřila na správě dluhu. Výdaje na úroky klesly skoro o dvě miliardy | E15.cz

Vláda ušetřila na správě dluhu. Výdaje na úroky klesly skoro o dvě miliardy

ministerstvo financí
ministerstvo financí
• 
ZDROJ: Tomas Novak/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Náklady na úroky ze státního dluhu loni klesly o 1,8 miliardy na 55,7 miliardy korun. Dostaly se tak zhruba na úroveň roku 2011. Od předkrizového roku 2007 roční náklady na úroky stouply o téměř 22 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.

Náklady na úroky jsou tak vyšší než například letošní plánované výdaje ministerstva vnitra (55,1 mld. korun) a obrany (43,8 mld. korun). Celkové výdaje na obsluhu státního dluhu jsou letos naplánovány na 64,5 miliardy korun.

Státní dluh Česka loni poprvé od roku 1995 klesl meziročně o zhruba 20 miliard na 1,66 bilionu korun. V roce 1993 činil státní dluh 159 miliard korun, v roce 2007 byl 892 miliard korun a v roce 2010 již 1,34 bilionu korun.

Loni náklady na úroky u domácího dluhu klesly na 42,5 miliardy korun. V případě zahraničního dluhu hrubé náklady rovněž klesly, a to na zhruba 13,2 miliardy korun.

Od roku 2008 ministerstvo financí uvádí hrubé i čisté náklady na úroky ze státního dluhu. Čisté náklady na státní dluh loni klesly o 2,3 miliardy na 48,3 miliardy korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.