Volba prezidenta dostala mantinely. Utratit se může 50 milionů

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Po více než deseti letech diskusí poliotiků a ústavních právníků už nic nebrání přímé volbě hlavy státu. Poslanecká sněmovna dnes hladce schválila takzvaný prováděcí neboli volební zákon, který dává volbě jasná pravidla. Žádný poslanec nebyl proti. V nezměněné podobě musí nyní předlohu odsouhlasit ještě Senát.

Pevný řád dostal i objem finančních prostředků, které bude moci každý kandidát v kampani utratit. V prvním kole to bude nejvýše 40 milionů korun, ve druhém ještě dalších až deset milionů. Právě o výši tohoto limitu strany v uplynulých měsících nejvíce diskutovaly.

Zákon rovněž stanoví, že peníze na propagaci budou muset být na zvláštním účtu. A pokud kandidát část z nich neutratí, věnuje je na dobročinné účely. Povinně bude muset také sestavit volební výbor, který bude za financování kampaně odpovědný. Zakázány budou anonymní kampaně.

V případě, že si kandidát vyjedná slevu na reklamu, započítávala by se obvyklá cena. Celé účetnictví propagace by kandidáti museli zveřejnit do dvou měsíců od voleb na internetu a dodat senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru. O případném porušení pravidel financování kampaně by rozhodoval soud. Pokud by zjistil nesrovnalosti mohl by uvést, že volební výbor musí odvést do státního rozpočtu jeden a půl násobek částky, o níž byla finanční hranice pro kampaň překročena.

Pozměňovací návrh o zavedení limitů na kampaně byl konzultován i s horní komorou parlamentu, v níž má většinu opoziční ČSSD. Sněmovna a Senát musí schválit volební normu ve stejném znění. Volba hlavy státu bude většinová a dvoukolová. Volebním okrskem však bude celá Česká republika. Případné druhé kolo, kam postoupí dva nejlepší kandidáti z kola prvního, pokud v něm žádný nedosáhne nadpoloviční většiny, by se mělo uskutečnit dva týdny po kole prvním.

Kandidátní listinu bude moci podat nejméně 20 poslanců, nejméně deset senátorů, nebo každý plnoletý občan, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50 tisíci lidmi. Vzorek podpisů bude kontrolovat ministerstvo vnitra. Norma navazuje na schválenou změnu ústavy, která přímou volbu prezidenta zavedla. Dosud hlavu státu volili na společné schůzi poslanci a senátoři. Obyvatelé by měli zvolit už příští rok nástupce Václava Klause.

Kdo zatím oznámil kandiddaturu
Jan Fischer, bývalý premiér, nestraník, kandiduje sám za sebe
Jiří Dienstbier, senátor, navržen ČSSD
Přemysl Sobotka či Evžen Tošenovský, vybírá mezi nimi ODS
Miloš Zeman, bývalý premiér, navrhuje ho jeho strana SPOZ, potřebuje stejně jako Fischer sehnat 50 tisíc podpisů
Zuzana Roithová, kandidátka KDU-ČSL
Jana Bobošíková, předsedkyně neparlamentní Suverenity, potřebuje podpisy občanů
Ladislav Jakl, poradce prezidenta Václava Klause, o jeho nominaci hlasuje Strana svobodných občanů
Tomáš Vandas, předseda neparlamentní DSSS
Jan Švejnar, ekonom, nestraník kandidaturu zvažuje
Svého kandidáta zatím nepředstavili komunisté.