Vražda. Podvod. V kauze Čepra čelí Krejčíř žalobě z pěti trestných činů | E15.cz

Vražda. Podvod. V kauze Čepra čelí Krejčíř žalobě z pěti trestných činů

Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odsouzený Radovan Krejčíř čelí v kauze údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro dalším obvinění z pěti různých trestných činů. Vedle přípravy vraždy jsou to účast na organizované zločinecké skupině, podvod ve stádiu přípravy a pokusu, padělání peněz a padělání platebního prostředku, konkrétně směnek. Vyplývá to z obžaloby, kterou začne příští týden projednávat soud.

Uprchlému Krejčířovi, kterého už české soudy v jeho nepřítomnosti potrestaly 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a další skutky, hrozí tentokrát až výjimečný trest odnětí svobody.

Vedle něj je v případu obžalováno dalších deset lidí - osm údajných členů Krejčířovy zločinecké skupiny, dále bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan a někdejší zaměstnankyně tohoto podniku Ivana Skopcová.

„Krejčířovým hlavním cílem bylo ovládnout společnost Čepro, či získat podvodným způsobem vysokou finanční částku z této společnosti,“ uvádí obžaloba. Pechan prý Krejčířovi poskytoval interní informace z podniku. Společně údajně vytvořili fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za zhruba 2,6 miliardy a 350 milionů korun.

Milion pro soudkyni

Peníze potom na Čepru v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se však státní podnik vůbec nedozvěděl. Krejčířovi lidé totiž údajně zaplatili zaměstnankyni Skopcové celkem milion korun za to, že jim soudní obsílky pro Čepro předala a nezaevidovala je. Soudy pak domnělý nárok firem pravomocně uznaly a k exekuci ve státním podniku následně nedošlo jen díky zásahu policie.

Kriminalisty přivedl na stopu Krejčíře Radek Zwierzyna, kterého podnikatel prostřednictvím dalších osob dosadil do funkce jednatele společnosti Tukový průmysl. Krejčíř prý vymyslel plán, jak na státu vymáhat další dvě miliardy korun - nechal v sídle firmy uložit padělané peníze a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a aby s penězi následně uprchl.

Celník měl zemřít

Celníka prý měl ke spolupráci získat právě Zwierzyna, ten se ale začal bát o život a v červnu 2005 vše oznámil na policii. Krejčíř mu údajně sdělil, že pro zdárný průběh akce bude celníka nutné fyzicky zlikvidovat, a Zwierzynu prý vyzval, aby s celníkem odjel v autě na zamýšlené místo vraždy. „Je zřejmé, že Radovan Krejčíř blíže nezjištěným způsobem připravoval úmyslné usmrcení jak neustanoveného pracovníka celní správy, tak svědka,“ stojí v obžalobě.

Pražský městský soud zatím nařídil hlavní líčení k projednání kauzy na dva dny - 19. a 20. června. Jisté je, že Krejčíř na lavici obžalovaných neusedne, od loňského listopadu je ve vazbě v Jihoafrické republice. Do JAR se dostal na falešný pas přes Seychelské ostrovy poté, co krátce po Zwierzynově oznámení utekl české policii při domovní prohlídce své vily v Černošicích.

V Africe nyní čelí obžalobě z únosu, mučení a pokusu o vraždu. Tamní média jej spojují nejméně s desítkou vražd a dalších trestných činů, údajně byl jednou z klíčových postav johannesburského podsvětí. Podnikatel požádal v JAR o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být deportován.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video