VV hledají podporu pro svržení vlády, ČSSD vyčkává | E15.cz

VV hledají podporu pro svržení vlády, ČSSD vyčkává

Radek John (foto E15)
Radek John (foto E15)
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

bru, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věci veřejné se pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Podle předsedy Radka Johna chtějí pro tento svůj návrh získat podporu ČSSD, KSČM a nezařazených poslanců.

„Asi nenastane konec světa, ale strana Věci veřejné požaduje konec vlády Petra Nečase,“ prohlásil na tiskové konferenci John. Místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová už o podpoře návrhu své strany jednala s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Jeronýmem Tejcem. K žádnému konkrétnímu závěru ale nedospěli, celá záležitost je prý příliš čerstvá.

Klasnová zároveň také odmítla spekulace některých médií, že Věci veřejné by se mohly vrátit do vlády a nahradit odcházející LIDEM. „O vládu s Nečasem opravdu neusilujeme, a to mohu říci za všechny stávající poslance Věcí veřejných. Žádná jednání s Nečasovým kabinetem nevedeme a vést nehodláme,“ uvedla.

I Tejc řekl, že předčasné volby jsou jediným správným řešením současné situace. Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky by měl premiér předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a sám požádat o vyslovení důvěry své vládě, aby se ukázalo, zda je současná koalice životaschopná. Pokud Nečas o důvěru na začátku ledna nepožádá, chce i ČSSD vyjednávat o podpoře pro svržení vlády. Strana má na rozdíl o VV dost poslanců, aby hlasování sama iniciovala.

Komunisté volají po demisi kabinetu a rovněž po předčasných volbách, které by měly být podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa „v nejkratším možném termínu“.

O hlasování ve Sněmovně by podle Sobotky mělo být jasno před 10. lednem; k tomu dni mají odejít z kabinetu ministři za stranu LIDEM kvůli odvolání její předsedkyně Karolíny Peake z čela ministerstva obrany.

„Nedokážu si osobně představit, že by se premiér vyhnul hlasování v Poslanecké sněmovně. Pokud by měl tyto tendence, pak sociální demokracie má dostatek poslanců na to, aby po Novém roce mohla iniciovat hlasování o vyjádření nedůvěry vládě,“ řekl Sobotka. ČSSD by podle něho sháněla pro toto hlasování mezi poslanci co největší podporu.

Předsedkyně LIDEM Karolína Peake po svém čtvrtečním odvolání z čela ministerstva obrany prohlásila, že ministři její strany kabinet Petra Nečase opustí 10. ledna. Svá slova dnes mírnila prohlášením, že je ochotna jednat o budoucí podobě vládní koalice, přesto je přežití kabinetu nejisté.

Autor: bru, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video