VV začalo trápit, kde vzít na církve | E15.cz

VV začalo trápit, kde vzít na církve

Za celkovou obnovu kostela svatého Filipa a Jakuba na hřbitově Malvazinky loni dostala Správa
pražských hřbitovů prestižní celorepublikovou
Cenu Antonína
Wiehla.
Za celkovou obnovu kostela svatého Filipa a Jakuba na hřbitově Malvazinky loni dostala Správa pražských hřbitovů prestižní celorepublikovou Cenu Antonína Wiehla.
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věci veřejné dál blokují schválení rozpočtu na příští rok vládou i odškodnění církví, zvolili ale jinou rétoriku. Už prý nepodmiňují souhlas s vyrovnáním s církvemi nalezením téměř devíti miliard korun na výstavbu dopravní infrastruktury. „Nevážeme církevní restituce na peníze pro dopravu, ale vážeme je na dohodu o střednědobých rozpočtových výhledech. Chceme vědět, kde vláda na restituce vezme,“ mírnila včera úterní ultimátum své strany vicepremiérka Karolína Peake.

V důsledku jde ale stále o totéž, protože rozpočet se schvaluje se střednědobými výhledy.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že podobné požadavky nemají nic společného se „slušnou politikou“. „To je prostě a jenom vydírání,“ prohlásil ministr. Vláda rozhodnutí o státním rozpočtu na příští rok i o restitucích odložila na příští týden.

Kalousek by považoval za absurdní, kdyby koalice znovu jednala o možné změně dřívější dohody uzavřené také se 17 církvemi a náboženskými organizacemi. I když podle Peake VV tuto dohodu plně respektují, chtějí vědět, odkud se až 2,5 miliardy ročně na vyrovnání vezmou. Až doposud to přitom stranu nezajímalo. „Zatímco kolegové si myslí, že zaplacením církevních restitucí se stane zázrak a vzduch ve státní pokladně se promění na peníze, tak my jsme přesvědčeni, že pánbůh je ještě stále neúplatný a ty dva týdny nám odpustí,“ poznamenala Peake.

Podle vicepremiérky je třeba vědět, jak se restituce dotknou hospodaření státu v dalších letech. Kalousek ale namítl, že do rozpočtových výhledů může zapracovat pouze příjmy a výdaje podporované platnou legislativou.

Vláda včera přerušila i projednávání návrhu na přidělení bezplatných emisních povolenek, které může firmám uspořit desítky miliard. Kalousek bez bližšího upřesnění řekl, že má připravené tři varianty, o nichž bude začátkem příští týden jednat s ministry průmyslu a obchodu a životního prostředí. Východisko se podle šéfa státní pokladny rýsuje.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video