Výplata kdykoli. Pandemie a inflace vyvolaly potřebu nového benefitu

Výplata předem dokáže zvýšit produktivitu a loajalitu zaměstnanců, jak ukazují data.

Výplata předem dokáže zvýšit produktivitu a loajalitu zaměstnanců, jak ukazují data. Zdroj: ČTK

S životem „od výplaty k výplatě“ se podle průzkumu agentury STEM/MARK potýká téměř čtvrtina pracujících Čechů a někteří z nich si na překlenutí zbývajících dnů před výplatou musejí dokonce půjčit. Situaci zhoršila inflace a energetická krize, které tvrdě dopadly na výši zaměstnaneckých odměn a rodinných úspor. Čím dál více firem proto nabízí možnost zálohy z výplaty kdykoli v průběhu měsíce. Snižuje to podle nich stres a zvyšuje produktivitu zaměstnanců.

Možnost vybrat výplatu předem zavedla loni v létě francouzská skupina Lagardère, která v Česku vlastní 350 poboček trafik, kaváren nebo pekáren. „Jedním z důvodů byla pandemie, která se ukázala být dobou nejistot. Z našeho pohledu proto bylo důležité poskytnout zaměstnancům možnost pokrýt nenadálé výdaje, podpořit jejich finanční stabilitu a ulevit jim od případného stresu,“ říká personální ředitelka skupiny Eva Kyselová. Počet zájemců o využití benefitu podle ní stále roste a firma zvažuje zavedení této možnosti i pro brigádníky.

O zálohu z výplaty už alespoň jednou požádala zhruba desetina zaměstnanců donáškové služby Dáme jídlo. „Nejčastěji se jedná o mimořádné náklady, například když se zaměstnancům doma rozbil větší spotřebič jako pračka, který potřebují nahradit dříve než po příští výplatě,“ popisuje personální ředitelka firmy Magdaléna Pořízková.

O něco vyšší zájem o využití benefitu registrují ve skupině Srovnejto, kde od srpna 2021 požádalo o zálohu zhruba patnáct procent zaměstnanců. „Nejčastěji se jedná o překlenutí posledních dní zbývajících do výplaty,“ upřesňuje PR manažerka slupiny Lucie Dosedělová.

Růst zájmu o technologické řešení pro pravidelné vybírání záloh, které zaměstnanci ukazuje, kolik má vyděláno a jakou část z výplaty si může vybrat, hlásí i dodavatelé mzdových a docházkových softwarů. Technologický startup Advanto, který takovou aplikaci dodává, zaznamenal od začátku pandemie až sedminásobný nárůst počtu klientů.

Video placeholde
Trh práce: Vývoj nezaměstnanosti v ČR od roku 1989 • Videohub

„Dnes máme sjednanou spolupráci s dvaceti velkými firmami, jako je třeba Rohlík, které prostřednictvím našeho technologického řešení nabízejí možnost výplaty předem,“ říká spoluzakladatel startupu Martin Fortelný.

Firmu založil se spolužákem Janem  Kölblem před necelými dvěma lety. „Rozčilovalo nás, jak jsou lidé nucení řešit krátkodobý finanční výpadek mikropůjčkami a zbytečně se zadlužovat,“ vysvětluje.

Zvýšený zájem registruje i konkurenční společnost Flexiplat, která na trhu působí od loňského září a službu zatím dodává dvěma větším firmám. „Zájem zaměstnavatelů o zařazení flexibilního výplatního termínu mezi zaměstnanecké benefity prudce vzrostl především v posledních měsících. Příčinou je jednak utlumení pandemické vlny, kdy zaměstnavatelé řešili prioritně provozní záležitosti, jednak postupná osvěta o flexibilní výplatě jako atraktivním a finančně zdravém zaměstnaneckém benefitu,“ konstatuje šéf firmy Eduard Tisoň.

Další důvod souvisí i se současnými ekonomickými ukazateli. „Inflace a aktuálně i krach několika energetických společností vedly k velkému zvýšení zájmu zaměstnanců o výplatu záloh, což se postupně přelévá do poptávky zaměstnavatelů na automatizaci celého procesu přes naši službu,“ vysvětluje Tisoň.

Na poptávku měl vliv i nedostatek součástek v autoprůmyslu. „V mnoha výrobních firmách, kde jsou odměny obvykle napojeny na produktivitu, se dnes snižuje výše odměn a zaměstnavatelé řeší, jak by to mohli zaměstnancům vykompenzovat, a proto kontaktují nás. Spouštíme tak spolupráci například se společností Fuji Koyo nebo Grammer,“ popisuje Fortelný.

Data startupu Advanto navíc ukazují, že se benefit pozitivně promítá do výkonnosti zaměstnanců. „Naše zkušenost ukazuje, že výplata předem dokáže snížit fluktuaci ve firmě o třetinu, a navíc pozvedne produktivitu,“ uvádí.

Mezi firmy, které o výplaty předem mají zájem, patří podle údajů Flexiplatu ty, které vnímají u zaměstnanců problémy spojené s rychlými půjčkami. „Dále to jsou společnosti s nedostatkem pracovních sil, pro něž může zařazení flexibilní výplaty na seznam benefitů pomoci přilákat nové uchazeče a také udržet ty stávající,“ shrnuje Tisoň.

Přestože řada firem vnímá zavedení výplaty předem jako benefit, Fortelný se vůči takovému chápání ohrazuje. „Chodíme do práce každý den, ale výplatu dostáváme jednou za měsíc. Výplata kdykoli nemá být benefitem, ale právem zaměstnanců,“ říká.

Možnost dostávat výplatu po částech v průběhu měsíce přispívá podle něj k lepšímu přehledu o financích a kontrole nad penězi. „Data ukazují, že lidé v průměru vybírají mzdu třikrát za měsíc, což představuje celkovou částku zhruba šest tisíc korun. Jinými slovy pro lidi je mnohem přirozenější plánovat na týden než na měsíc a to potvrzují i odborníci na zadlužení, se kterými úzce spolupracujeme,“ argumentuje Fortelný.