Zadlužení Česka od 90. let minulého století poprvé kleslo

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: 7 Dominik Bachurek

Státní dluh České republiky za prvních devět měsíců roku kleslo o víc než 14 miliard na 1,654 bilionu korun, informovalo ministerstvo financí (MF). Na každého Čecha tak připadá dluh přes 157 tisíc korun. Pro období tří čtvrtletí je to podle resortu první pokles od 90. let minulého století.

Během samotného 3. čtvrtletí dluh klesl téměř o 25 miliard korun, naopak za posledních 12 měsíců vzrostl o zhruba jednu miliardu Kč. Během celého loňského roku pak státní dluh stoupl o 168 miliard korun na 1,668 bilionu.

Hlavním faktorem poklesu státního dluhu ve třetím čtvrtletí byla podle MF splátka 59. emise státních dluhopisů v celkové hodnotě 37,6 miliardy korun a snížení hodnoty instrumentů peněžního trhu o 24,1 miliardy korun. Mezi takové nástroje patří například pokladniční poukázky, směnky nebo další investiční nástroje, které mají obvykle krátkou dobu splatnosti.

„Pokles hrubého státního dluhu je konzistentní se snížením plánované hrubé výpůjční potřeby centrální vlády v roce 2013 uveřejněné v revizi (pozn. strategie financování státního dluh),“ uvedlo MF.

Vývoj státního dluhu v % HDP: Vývoj státního dluhu vzhledem k HDP Vývoj státního dluhu vzhledem k HDP | Tradingeconomics.com Zdroj: Tradingeconomics.com

Na počátku července tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek informoval o rozhodnutí snížit plánovanou hrubou výpůjční potřebu vlády letos o 110 až 140 miliard Kč na 90,7 až 120,7 miliardy z původně plánovaných 230,7 miliardy Kč.¨

!Jsem rád, že se stále plní můj původní plán. Díky němu se podařilo zastavit nárůst státního dluhu, ten dokonce poprvé od 90.let meziročně poklesne. Umožnily to nejen úspory a snižování deficitu, ale také lepší řízení likvidity státu prostřednictvím Státní pokladny,“ okomentoval zprávu Kalousek.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Za tři čtvrtletí vydalo ministerstvo státní dluhopisy na tuzemském trhu za 118,1 miliardy korun. Na zahraničních trzích nevydalo žádné cenné papíry a rovněž prozatím nevyužilo úvěru od Evropské investiční banky.