Zákaz vycestování pro Rittiga měl platit, rozhodl soud

Ivo Rittig

Ivo Rittig Zdroj: CTK

Městský soud v Praze chyboval, když v březnu zrušil zákaz vycestování, uložený krátce předtím podnikateli Ivu Rittigovi a dalším čtyřem aktérům kauzy jízdenek pro pražský dopravní podnik. Nejvyšší soud (NS) dnes dal zapravdu stížnosti pro porušení zákona, kterou podala ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Městský soud podle NS nevěnoval všem okolnostem porušil zákon jak ve prospěch, tak v neprospěch všech obviněných. Verdikt patrně nebude mít přímý dopad na kauzu.

Zastupitelství nemělo argumenty, tvrdí Rampula

Podle Rittigova advokáta Vlastimila Rampuly z rozhodnutí vyplývá i to, že státní zastupitelství vůbec nepředložilo soudům pádné argumenty pro zákaz vycestování. Podle předsedkyně senátu Danuše Novotné se ale NS důvodností zákazu detailně nezabýval. „Pokud vytýkáme soudům to, že provedly nedostatečná skutková zjištění, nemáme sami dostatek podkladů, abychom si mohli vytvořit pevné stanovisko,“ uvedla předsedkyně senátu Danuše Novotná.

Městský soud v Praze se musí podle své mluvčí Markéty Puci nejprve seznámit s písemnou podobou dnešního rozhodnutí. „Obecně mohu říci, že názory NS respektujeme,“ uvedla Puci. Podle Rampuly městský soud znovu rozhodovat nemusí. „NS pouze konstatoval, že byl porušen zákon ve prospěch i v neprospěch všech obviněných,“ uvedl Rampula.

Stížnost se týkala Rittiga, jeho obchodního partnera Petra Kmetě, právníků Marka Stubleyho a Davida Michala a někdejšího jednatele tiskárny Neograph Jana Janků. Zákaz vycestovat jim uložil Obvodní soud pro Prahu 5 na návrh obžaloby. Obvinění však podali stížnost k pražskému městskému soudu, který rozhodnutí označil za nezákonné a nedůvodné, a proto zákaz vycestování zrušil.

Rampula: Neexistovalo riziko, že se bude stíhání vyhýbat

Nikdo z aktérů se dnešního jednání osobně nezúčastnil. Jejich právníci postup Městského soudu v Praze označili za správný, k zákazu vycestování podle nich nebyl důvod. Rittig má sice podle Rampuly bydliště v Monaku, ale neexistovaly žádné signály, že se bude stíhání vyhýbat. „Vždy bez problému a ochotně s policejními orgány spolupracoval,“ uvedl Rampula.

Státní zástupce po zrušení zákazu vycestování požadoval pro pět mužů vazbu. Justice mu nevyhověla. Válková se domnívá, že obvodní soud původně rozhodl adekvátně. Podle Nejvyššího soudu nedostál městský soud všem svým povinnostem, zůstal „na půli cesty“, když sice zrušil zákaz vycestování, ale sám nevynesl žádný nový verdikt.

Kauza firmy Neograph

Justice v kauze zkoumá kontrakt dopravního podniku na výrobu jízdenek s firmou Neograph. Zprostředkovala jej společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Zastupoval ji Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím Janků fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky.

Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. V případě prokázání viny pětici hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku. Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin.

Rittig figuruje také v dalších kauzách. Minulý týden jej policie zadržela v souvislosti s vyšetřováním společnosti Oleo Chemical, z níž údajně skupina deseti lidé vyváděla peníze. Liberecký okresní soud Rittiga do vazby neposlal.

Vizitka lobbisty Iva Rittiga (51)
- Narodil se 3. ledna 1963. Trvalé bydliště má v Monaku, odkud příležitostně jezdí do Česka. V polovině letošního ledna Rittig řekl České televizi, že uvažuje o definitivním odchodu z České republiky.
- Podle internetové verze obchodního rejstříku figuruje ve statutárních orgánech několika firem, mimo jiné akciových společností Salmia, Taminvest CZ a Rittig & Partners.
- Výše jeho majetku je sporná. Policisté, kteří chtěli zajistit jeho majetek kvůli případné náhradě škody v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, dospěli k závěru, že Rittig oficiálně nevlastní žádné nemovitosti, a to ani v Monaku, ani v Česku.
- V uplynulých letech jej média opakovaně označovala za jednoho z „kmotrů“ ODS, kteří mají velký neformální vliv na rozhodování pražského magistrátu, zejména na jím vypisované veřejné zakázky. Média mu rovněž přisuzují velký vliv na bývalého středočeského hejtmana a dvojnásobného ministra Petra Bendla.
- Podle údajů, které se objevily v tisku, se Rittig vyučil prodavačem a praxi absolvoval ve známém pražském lahůdkářství U Paukertů. V roce 1981 nastoupil jako prodavač do státního podniku Potraviny Praha a o pouhé dva roky později se stal vedoucím samoobsluhy. Jeho působení v prodejně podle Hospodářských novin skončilo mankem 766.000 Kčs. Rittig kvůli tomu údajně strávil tři roky ve vazbě a v roce 1988 ho soudy pravomocně potrestaly devíti roky vězení. V roce 1990 byl však propuštěn na základě amnestie Václava Havla. Trest si následně nechal zahladit, takže se na něj musí pohlížet jako na netrestaného.
- Počátkem 90. let se Rittig stal promotérem boxerských zápasů a začal podnikat v oblasti luxusní módy. Podle týdeníku Respekt si Rittigovy firmy půjčily u Komerční banky několik set milionů korun, které podle týdeníku nesplatily, načež byl dluh údajně vyveden do České konsolidační agentury.
- S jeho jménem bývá v tisku spojováno hned několik kauz. Jednou z nich je zakázka na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek. V souvislosti s tímto případem policie v polovině února obvinila Rittiga a čtyři další osoby z praní špinavých peněz.
- Další nestandardní zakázkou, s níž bývá spojován, bylo vytvoření etického kodexu pro státní podnik Lesy ČR. Za zhruba desetistránkový dokument inkasovala firma Rittig & Partners dva miliony korun.
- Podle české pobočky mezinárodní organizace Transparency International (TI) stál Rittig v pozadí podezřelého obchodu se solárními elektrárnami u Ralska a Mimoně, které koupila polostátní společnost ČEZ od neprůhledné společnosti Amun.Re. Podle kritiků byl obchod pro ČEZ nevýhodný a o transakci se zajímá policie. Rittig spojitost s obchodem odmítá a u soudu se po TI domáhá omluvy.
- Jeho jméno se často objevuje také v souvislosti s loňským zásahem policie na úřadu vlády. Podle médií vyšetřovatelé Rittiga podezřívají z podílu na úniku tajných informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle Lidových novin existuje podezření, že Rittig dostával materiály tajných služeb od někdejší ředitelky kabinetu nyní již bývalého premiéra Petra Nečase Jany Nagyové, dnes Nečasové.
- Loni v červnu jej místopředseda ČSSD a současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nazval na zasedání Poslanecké sněmovny „lupičem“. Rittig se kvůli tomu se Zaorálkem soudí. Později padl nepravomocný rozsudek, podle něhož se Zaorálek nemusí za použití výrazu lupič omlouvat. Soud ale zároveň lobbistovi přiřkl právo na satisfakci za to, že ho Zaorálek ve svém projevu dal do souvislosti se zlatem a penězi nalezenými při loňské policejní razii na Úřadu vlády a dalších místech.

Rittig má pas a pojede si do Monaka obnovit rezidenční pobyt