Záměr protikorupčního úřadu by vláda mohla projednat ještě letos | E15.cz

Záměr protikorupčního úřadu by vláda mohla projednat ještě letos

státní zástupkyně Bradáčová
státní zástupkyně Bradáčová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věcný záměr zákona o státním zastupitelství, který by zahrnul i zřízení zvláštního protikorupčního úřadu, by vláda mohla projednat ještě letos. Novinářům to dnes řekl před seminářem o instituci v Senátu náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. Špičky zastupitelství se kloní k tomu, aby úřad vznikl při Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ). Jsou ale i jiné možnosti.

„Já razím zcela pragmatickou myšlenku, že si raději počkám a budu mít kvalitní zákon o státním zastupitelství. Nechci celou věc uspěchat,“ uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Připustil, že práce na návrhu věcného záměru, který na vládě leží již přes půl roku, by mohly být rychlejší.

Věcný záměr zákona, který vznikal za exministra Jiřího Pospíšila (ODS), už dříve schválily legislativní rada vlády a protikorupční výbor. Předpokládá vytvoření Úřadu pro boj s korupcí, závažnou finanční kriminalitou a terorismem, který by řídil pověřený náměstek nejvyššího státního zástupce. Do jeho rozhodování by však nemohl nejvyšší žalobce nijak zasahovat, tedy udílet mu pokyny například k odložení případu či zastavení trestního stíhání.

Nástup nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) na záměru podle Korbela nic nezměnil. „Vláda bude diskutovat některé dílčí otázky,“ uvedl náměstek. Na vládě se podle něho řeší zejména otázky zrušení vrchních státních zastupitelství a odpovědnosti žalobců. Rozhodnout by se mělo i o začlenění úřadu ve struktuře zastupitelství; vedle pracoviště při Nejvyšším státním zastupitelství je další možností úplně samostatný úřad jako například na Slovensku, nebo jeho vznik při vrchních státních zastupitelstvích. Rozšíření jejich specializace by bylo možné provést podle Korbela skoro okamžitě.

Zeman a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová jsou ale pro úřad při Nejvyšším státním zastupitelství, jak předpokládá věcný záměr zákona. Podle Zemana by rozšíření působnosti vrchních státních zastupitelství nebylo efektivní, nebezpečí samostatného úřadu by prý tkvělo v tom, že by se vytvořila paralelní struktura.

Variantu obsaženou v záměru zákona podpořil i předseda senátního ústavního výboru Miroslav Antl (za ČSSD). Očekává, že ministerstvo na ní setrvá a debata bude hlavně o kontrole úřadu, která podle senátora nesmí být politická, ale profesionální. Podle Korbela není ideální představa, že dohled bude vnitřní, tedy že by jej měl na starosti odbor Nejvyššího státního zastupitelství. Jsou to podle něho otázky k odborné diskusi. Zeman v tom však žádný problém nevidí.

Úřad by se měl zabývat podle záměru například trestnými činy úplatkářství, zvlášť závažnými zločiny spáchanými úředními osobami nebo činy spáchanými prostřednictvím investičních nástrojů přijatých k obchodování na regulovaném trhu.

Protikorupční žalobci by měli mít na starosti také pletichy v insolvenčním řízení, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky nebo pletichy při dražbě se škodou nejméně 150 milionů korun. Čítal by asi 15 žalobců, jejichž funkční období by bylo sedmileté. rjm mbc rot

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video