Zaorálek se lobbistovi Rittigovi odmítl omluvit za „lupiče“ | E15.cz

Zaorálek se lobbistovi Rittigovi odmítl omluvit za „lupiče“

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský městský soud dnes začal projednávat žalobu lobbisty Iva Rittiga na místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka. Rittig chce omluvu a 100 tisíc korun za to, že jej Zaorálek na půdě Sněmovny nazval "lupičem" a spojil jej s miliony a zlatem, které zabavila policie při červnové razii na Úřadu vlády a dalších místech. Politik před jednáním uvedl, že Rittigův požadavek je skandální a nehorázný, omlouvat se mu prý rozhodně nehodlá.

Zaorálek na červnové schůzi poslanců mimo jiné prohlásil, že „v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, (Roman) Janoušek a další jsou lupiči“. Kritizoval to, že tito „lidé, kteří mají pověst jako Al Capone, komunikovali s Úřadem vlády“.

Projev zazněl při diskusi, kterou rozpoutal policejní zásah v souvislosti s kauzou Jany Nagyové (dnes Nečasové), ředitelky kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Při prohlídkách bytů a nebytových prostor, které se uskutečnily i u Rittiga a Janouška, policisté zajistili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata.

„Ve Sněmovně by měl mít člověk jako poslanec právo pojmenovat, když mu některé věci vadí. Třeba když v této zemi někteří lidé parazitují na veřejných penězích a dostávají se k nim naprosto neprůhledným způsobem. A připadá mi, že by to byl docela skandál, kdyby to nebylo možné říci nahlas,“ prohlásil Zaorálek před novináři, než vešel do soudní síně.

Ivo Rittig Autor: CTK
Lobbista Rittig, který žije v Monaku, k soudu nedorazil. Zaorálek jej zkritizoval i za to - podle něj je to arogantní přístup, podnikatel prý plýtvá časem soudkyně i dalších lidí

Rittigův právník Vladislav Jirka staví žalobu na tom, že zatímco označení „lupič“ bylo nepřiměřenou, a tedy nepřípustnou kritikou, tvrzení ohledně milionů a zlata je vysloveně nepravdivé. I soudkyně Veronika Křesťanová dnes došla k závěru, že Zaorálkovi se zatím pravdivost tohoto výroku nepodařilo doložit důkazy. „Aby žalovaný uspěl ve sporu, musí pravdivost prokázat,“ upozornila. Další možnost obhájit své tvrzení bude mít politik 27. ledna, kdy bude soud pokračovat.

Při dnešním jednání, které trvalo téměř čtyři hodiny, argumentoval Zaorálkův právník mimo jiné tím, že Rittigova pověst nebyla dobrá již před politikovým projevem, takže ji Zaorálek svými výroky nemohl nijak ovlivnit. Jako důkazy pro příští zasedání navrhl mimo jiné i policejní protokoly o domovních prohlídkách u Rittiga a dalších osob. Ty jsou součástí neveřejného trestního spisu.

Rittigovo jméno se objevilo v linii policejního prověřování, která sleduje napojení podnikatelských struktur na pražskou politiku a magistrátní finance. Rittiga, Janouška, kontroverzního komunálního politika Tomáše Hrdličku a také někdejšího magistrátního úředníka Jiřího Tomana policie podezírá z ovlivňování veřejných zakázek, praní špinavých peněz a účasti na organizovaném zločinu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video