Zaorálek se musí omluvit Rittigovi za spojení se zabaveným zlatem | E15.cz

Zaorálek se musí omluvit Rittigovi za spojení se zabaveným zlatem

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Osobním dopisem se má ministr zahraničí Lubomír Zaorálek omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že jej spojil se zlatem a penězi nalezenými při policejní razii. Naopak za to, že ho ve sněmovně nazval lupičem, se omlouvat nemusí. Rozhodl o tom pražský městský soud, který Rittigovi zároveň nepřiznal právo na veřejnou omluvu ani odškodné 100 tisíc korun.

„Vzhledem k minulosti žalobce (Rittiga) i některým jeho současným kauzám má soud v kontextu judikatury Evropského soudu pro lidská práva za to, že žalovaný (Zaorálek) realizoval své právo na svobodu projevu,“ odůvodnila soudkyně Veronika Křesťanová, proč tři ze čtyř lobbistových požadavků zamítla.

Vzhledem k tomu, že Zaorálek tak byl ve sporu úspěšnější, mu má Rittig navíc zaplatit část nákladů řízení ve výši 18 tisíc korun. Rozsudek nicméně není pravomocný.

Zaorálek Rittiga loni v červnu na schůzi Sněmovny spojil s miliony a zlatem, které zabavila policie při razii na Úřadu vlády a dalších místech v souvislosti s kauzami tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové (dnes Nečasové).

Všichni si šuškají o lupičích

Mimo jiné prohlásil, že „v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, (Roman) Janoušek a další jsou lupiči“. Kritizoval to, že tito „lidé, kteří mají pověst jako Al Capone, komunikovali s Úřadem vlády“.

Při prohlídkách bytů a nebytových prostor, které se uskutečnily i u Rittiga a Janouška, policisté zajistili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Z protokolů čtených u soudu nicméně vyplynulo, že u samotného Rittiga žádnou hotovost ani drahé kovy nenašli. Proto také soudkyně Křesťanová označila tuto část Zaorálkových výroků za nepravdivou.

Rittig ani Zaorálek si dnešní rozsudek nepřišli vyslechnout osobně. Jejich právní zástupci se před novináři oba označili za vítěze sporu. O tom, jestli budou na přání klientů podávat odvolání, nechtěli předem spekulovat.

Ministr se omlouvat nehodlá

Zaorálkův právník Petr Topinka odhadl, že politik se spíše odvolá, protože již dříve avizoval, že Rittigovi se rozhodně omlouvat nehodlá. V takovém případě by se lobbistovou žalobou musel zabývat ještě pražský vrchní soud. Rittigův právník Vladislav Jirka okomentoval výsledek sporu jako úspěšný z toho hlediska, že soud vyhodnotil žalobu jako oprávněnou. Přiznání či odmítnutí finanční satisfakce nepokládá za podstatné.

Topinka dnes u soudu prohlásil, že Rittig se podáním této žaloby na ochranu osobnosti patrně ve skutečnosti snažil dostat k některým informacím, které nyní může použít v rámci svého trestního stíhání. Jirka to odmítl. „Neumím si představit, k jakým informacím by se měl takto dostat. V tom spise v podstatě není nic, co by bylo takto použitelného,“ řekl.

Propojení s pražskou politikou

Rittigovo jméno se objevilo v linii policejního prověřování, která sleduje napojení podnikatelských struktur na pražskou politiku a magistrátní finance. Rittiga, Janouška, kontroverzního komunálního politika Tomáše Hrdličku a také někdejšího magistrátního úředníka Jiřího Tomana policie podezírá z ovlivňování veřejných zakázek, praní špinavých peněz a účasti na organizovaném zločinu.

Nedávno byl Rittig obviněn v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik a společně s Nagyovou také v kauze údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Stíhán je na svobodě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video