Zbytečná lůžka v nemocnicích se ruší „sama od sebe“ | E15.cz

Zbytečná lůžka v nemocnicích se ruší „sama od sebe“

Nemocnice
Nemocnice
• 
ZDROJ: E15

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Silná slova o ohrožení pacientů, výzvy k odstoupení ministra zdravotnictví Leoše Hegera, na sto tisíc podpisů na peticích. To loni způsobil záměr zrušit šest tisíc nepotřebných lůžek akutní péče v Česku. Zatímco velký projekt restrukturalizace vzbudil emoce a zamířil ke krachu, ředitelé nemocnic a zástupci pojišťoven se tiše dohodli na menších změnách. Počet lůžek klesl.

Nemocnice podle posledních statistických dat zrušily za loňský rok, tedy ještě před dnem D, kdy skončily smlouvy se zdravotními pojišťovnami, celkem 1504 lůžek. O rok dříve přitom zaniklo téměř 1900 lůžek. Pouhým udržením tohoto trendu by avizovaných šest tisíc nepotřebných akutních lůžek zaniklo během čtyř let i bez kontroverzního hromadného vypovídání smluv. Z evropských států má větší počet akutních lůžek přepočtený na obyvatele jen Rakousko a Německo.

„Kolem restrukturalizace lůžek se to zbytečně rozvířilo. K tomu, že se lůžková péče omezuje, vede přirozeně vývoj medicíny,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Naráží na fakt, že se dnes řada onemocnění léčí šetrněji a není nutné, aby pacient ležel tak dlouho v nemocnici.

Obory, kde ubylo nejvíce lůžek Autor: E15

K rušení lůžek přispívá i způsob, jakým jsou nemocnice v posledních letech placeny. Nenutí je udržovat pacienty na lůžkách delší dobu, naopak se jim vyplatí pacienta rychle vyléčit. Zřejmě i díky tomu zaznamenali statistici po devíti letech rostoucí využití nemocničních lůžek. „Nárůst tohoto ukazatele dokazuje, že snižování počtu lůžek vedlo k efektivnějšímu využití lůžkové péče v nemocnicích,“ komentuje svá data Ústav zdravotnických informací a statistiky.

I přes pokles celkového počtu lůžek trvá podle Noska problém se zbytečně vysokými provozními náklady nemocnic. Ty plynou ze snahy každé nemocnice zachovat všechny obory a oddělení ať už kvůli prestiži nebo kvůli ekonomickému nastavení nemocnice.

Počet lůžek v nemocnicích Autor: E15

„Mělo dojít ke koncentraci péče, která je stále poskytována neefektivně. Některé nemocnice se budou muset zbavit části areálu,“ tvrdí Nosek. Budoucnost podle něj patří sdruženým oddělením, kde vedle sebe leží pacienti po operaci kyčle a slepého střeva. Oba potřebují stejnou péči sester a lékaři jednotlivých odborností za nimi mohou docházet, aniž by každý primář měl pod sebou vlastní oddělení.

Menší nemocnice ale argumentují, že koncentrace péče žádné prostředky v systému neušetří. Když se zruší oddělení v malé nemocnici, jeho pacienti budou muset jezdit do jiné a tam se péče o ně také zaplatí. Náklady přitom mívají menší ústavy nižší.

Nemocnice Autor: profimedia.cz

Chybí lůžka následné péče - kvůli financování

V průběhu celého loňského roku v českých nemocnicích přibyla tři lůžka následné péče. Ukázují to data Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Tak nízké číslo překvapilo i Noska. „Přijde mi to zvláštní. Pravděpodobně jsou ta čísla zkreslená. K rozvoji následné péče došlo,“ diví se Nosek.

Podle Petra Fialy, ředitele léčebny ve Chvalech a místopředsedy Asociace českých a moravských nemocnic, ale číslo odpovídá realitě. „Že je těchto lůžek obecně málo, to vidí každý, když potřebuje umístit svoje rodiče po úrazu nebo nemoci,“ říká Fiala.

Za vším je podle Fialy financování. Lůžka, na kterých leží dlouhodobí pacienti vyžadující rehabilitaci a ošetřovatelskou zdravotní péči, se prostě nevyplatí. „Ředitelé nemocnic produkují ztrátu. Letos podle úhradové vyhlášky vychází příjmy na úroveň roku 2008, to neprospěje vzniku ani jediného nového lůžka,“ uvádí Fiala.

To, že má Česko nedostatečné kapacity péče o stárnoucí obyvatelstvo, byl původně jeden z hlavních argumentů pro restrukturalizaci nemocnic.

Z části rušených akutních lůžek se měla stát lůžka následná. „Tomu jsem nevěřil ani tenkrát, to jsou jen plané řeči,“ míní Fiala.

V některých regionech se ovšem situace výrazně zlepšila, protože přibylo jiných služeb pro nemohoucí a dlouhodobě nemocné. „Některá zařízení už necítí tak silný tlak pacientů jako dříve. Část pacientů zůstává v domácím prostředí,“ míní Nosek.

Záhada sociálních služeb

V roce 2011 přibylo v nemocnicích podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky 63 lůžek následné péče. Statistiky jsou v této oblasti problematické, protože se zvlášť počítají lůžka následné péče v nemocnicích, zvlášť v odborných ústavech. Samostatnou kapitolou jsou pak sociální služby. Zatímco na to, kolik Česko potřebuje nemocničních kapacit akutní péče, vznikla podrobná analýza, úřady tápou v tom, kolik ošetřovatelské péče je zapotřebí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.