Zeman bude dál jmenovat profesory vysokých škol. Ale dal si podmínky | E15.cz

Zeman bude dál jmenovat profesory vysokých škol. Ale dal si podmínky

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman bude nadále za určitých podmínek jmenovat profesory vysokých škol a osobně jim i předá dekrety, pokud si to rektoři budou přát. Jednou z podmínek je, aby před samotným jmenováním dostal seznam navržených kandidátů, a pokud vyjádří o některém z nich pochybnosti, aby byla jeho kandidatura ještě prozkoumána.

Zeman se kvůli jmenování profesorů dostal loni do konfliktu s rektory a jeho vztahy s nimi jsou stále napjaté. Zeman připomněl, že netrval na tom, že musí jmenovat vysokoškolské profesory, ale rektoři při několika setkáních s ním projevili přání, aby to tak nadále bylo.

Prezident ocenil, že díky úsilí ministra školství Marcela Chládka se podařilo dosáhnout rozumného řešení, že bude jmenovat vysokoškolské profesory, pokud se k nim bude moci vyjádřit včetně případných pochybností k některým z nich.

Rektoři to po Zemanovi chtějí

Pokud rektoři budou nadále trvat na svém požadavku, aby profesory jmenoval prezident, tak jim za uvedených specifických podmínek vyhovím, řekl dnes Zeman.

Návrhy na jmenování profesorem předkládá vědecká nebo umělecká rada vysoké školy pro osobnosti, které splní podmínky dané příslušným řízením.

Prezidentu republiky se podávají prostřednictvím ministra, který má právo návrh vrátit, pokud nebyly splněny zákonné podmínky. Vrácení návrhu musí zdůvodnit. Prezidentovi aktuální podoba novely nedává možnost návrh neakceptovat.

Loni na jaře prezident Zeman dlouho odmítal jmenovat literárního historika Martina C. Putnu. Nakonec dekret podepsal, ale Putnovi ho předával tehdejší ministr školství Petr Fiala (ODS).

Letos v březnu byla procedura obdobná, prezident sice jmenovací dekrety podepsal, ale předával je šéf resortu školství Chládek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video