Zeman obdrží oficiální nominaci na vládu v pondělí. Na seznamu bude i Poche, řekl Babiš | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zeman obdrží oficiální nominaci na vládu v pondělí. Na seznamu bude i Poche, řekl Babiš

Zeman obdrží oficiální nominaci na vládu v pondělí. Na seznamu bude i Poche, řekl Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi kandidáty na jmenování do nové menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD v pondělí. Novinářům řekl, že mezi nimi bude i nominant sociální demokracie do funkce ministra zahraničí Miroslav Poche. Zeman ho odmítá zejména kvůli jeho postojům i migraci.

Zeman v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že Babiš Pocheho nenavrhl, kolonka v seznamu vládních adeptů byla podle prezidenta u ministerstva zahraničí prázdná. Babiš ale uvedl, že se jednalo o neformální informace o nominacích. Předseda ČSSD Jan Hamáček v Otázkách Václava Moravce České televize zdůraznil, že pokud by Babiš Pocheho na ministra nenavrhl, šlo by o porušení koaliční smlouvy.

"Oficiální nominaci vlády pošlu zítra (v pondělí), podle toho, jak se domluvil pan prezident s pane Hamáčkem. V nominaci bude pan Poche, tak jsem byl informován," uvedl Babiš. Seznam, který od něho prezident už má, byl podle Babiše "neformální informace o tom, kdo koho nominoval, myslím tím hnutí ANO a ČSSD". "Čekalo se na páteční schůzku," dodal Babiš. V pátek se Zeman v Lánech sešel s Hamáčkem jako kandidátem na ministra vnitra i s Pochem.

Zeman: Babiš Pocheho nenavrhl do čela diplomacie, vládu jmenuji příští týden

Hamáček v televizi opět nevyloučil, že pokud Zeman Pocheho nejmenuje, mohl by diplomacii dočasně řídit sám. Kandidáta na ministra ovšem změnit nehodlá.

Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o minulém víkendu ostře vymezili i komunisté. KSČM by měla menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerovat.

Štěch: ČSSD už by neměla dál ustupovat, došla za hranu svých možností
Komentář Martina Čabana: Triumf premiéra Zemana

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!