Zeman si na Hradě „došlápne“ na autory amnestie | E15.cz

Zeman si na Hradě „došlápne“ na autory amnestie

amnestie (čtk)
amnestie (čtk)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zvolený prezident Miloš Zeman bude chtít vědět, kdo konkrétně připravoval na Pražském hradě podobu novoroční amnestie vyhlášené prezidentem Václavem Klausem. Uvedl to v České televizi s tím, že na zjištění se bude dokonce těšit, mimo jiné proto, že dotyčného pak bude moci kvůli amnestii z prezidentské kanceláře vyhodit.

Končící prezident Václav Klaus vyhlásil 1. ledna amnestii k 20. výročí vzniku samostatné České republiky. Věznice opustilo okolo 6000 vězňů. Amnestie ale také zastavila trestní řízení trvající déle než osm let s trestní sazbou do deseti let. Zastaveno tak bylo několik závažných podezření z korupce či hospodářské trestné kriminality. Krok hlavy státu byl široce kritizován opozicí, veřejností i odborníky.

„Budu velmi rád, když se zjistí, kdo tenhle nesmysl, a já někdy říkám zločin, vlastně připravil,“ prohlásil v České televizi Zeman. Podle Lidových novin vznikala amnestie okruhu tří lidí kolem prezidenta Václava Klause, a to jeho tajemníka Ladislava Jakla, který má na starosti agendu milostí, dále jediného právníka ve sboru interních poradců Pavla Hasenkopfa a bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelky.

Jakl, který sám dříve uvedl, že amnestie vznikala v „širokém kruhu tří lidí“, ale tvrzení listu odmítl. Také Koudelka se na definitivním textu nepodílel, uvedl pak v ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video