Zemědělství potvrdilo půlmiliardovou pokutu, Jurečka se chce bránit | E15.cz

Zemědělství potvrdilo půlmiliardovou pokutu, Jurečka se chce bránit

Zemědělství potvrdilo půlmiliardovou pokutu, Jurečka se chce bránit
Ministr zemědělství Marian Jurečka
• 
ZDROJ: ČTK

Dušan Kütner

Smutnému rekordu v podobě jedné z nejvyšších pokut pro státní úřad nejspíš neujde ministerstvo zemědělství. Po pokusu o odvolání mu finanční úřad potvrdil více než půlmiliardovou pokutu za pochybení v IT zakázkách v letech 2005 až 2011.

„Platební výměr ve výši 535 milionů korun je tak splatný ke dni 31. prosince 2015,“ potvrdil mluvčí ministerstva Radek Melichar.
Rezort Mariana Jurečky s pokutou nesouhlasí. Připravuje proto správní žaloby k městskému soudu. Finanční ředitelství podle ministerstva nezohlednilo výsledky šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Úřad konstatoval, že ministerstvo při administraci veřejné zakázky na IT služby nepochybilo. V případě, že městský soud žalobu ministerstva zamítne, budeme podávat kasační stížnost,“ dodal Melichar.

Původně úřadu, jemuž šéfuje lidovecký ministr Marian Jurečka, hrozilo, že bude muset pokutu zaplatit do konce loňského roku. Finanční ředitelství totiž zamítlo odvolání ministerstva proti platebnímu výměru v polovině prosince, čímž se výměr stal pravomocným s patnáctidenní lhůtou splatnosti.

Ministerstvo ale podalo před Vánoci žádost o posečkání úhrady do letošního 29. prosince. V polovině ledna tomu finanční úřad vyhověl, a lhůta pro zaplacení tak končí o letošním silvestru.

Zakázky na IT z inkriminované doby, během níž se ovšem v čele úřadu vystřídalo sedm ministrů, se dostaly do centra pozornosti již přede dvěma lety. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) za dotyčné šestileté období zkontroloval majetek a výdaje MZe za celkem 2,3 miliardy korun. „Kontroloři konstatovali, že rezort porušil několik zákonů. Za velmi závažné považují jeho chyby ve veřejných zakázkách za téměř miliardu korun,“ uvedl NKÚ v lednu 2013. Úřad kvůli pochybení dokonce podal trestní oznámení. Zatím ale zřejmě nikdo obviněn nebyl. „Šetření policie v této věci není ukončeno, proto nemůžeme poskytnout více informací,“ uvedl mluvčí rezortu Radek Melichar.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!